tévésmaci

Musztáng szonáta  

  • tévésmaci
  • 2021. június 16.

Film

Váratlan helyeken is megterem a kultuszfilm.

Én például ismerek egy ilyet csehszlovák–NDK kiszerelésben. Nem, nem a nová vlna nagy alkotásainak valamelyikéről beszélek, s nem is valamelyik NDK-s indiánfilmről, bár mindkét csoportozatnak megvan a maga kultusza még Magyarországon is (az utóbbiról néha úgy gondolom, hogy csak itt, de nyilván az egész béketáborban összekeveredik a kultusz és a nosztalgia). Szóval semmi ilyesmi, a delikvens egy mesefilm, az a címe, hogy Három mogyoró Hamupipőkének. Nálunk pont ennek a műnek nincs különösebb rangja, de úgy általában a „csehszlovák mesefilm” (értve ezalatt főként a hetvenes–nyolcvanas évek nem csekély hányadában televíziós termését) megkülönböztetett helyet foglal el a filmemlékezetben, értsd az értők és az öregek köreiben. Nos, e csoportozat kétségkívül kiemelkedő darabja ez az 1974-es film, mely különösen Németországban, Norvégiában, Svájcban meg természetesen Csehszlovákiában (utóbb Csehországban, illetve Szlovákiában) vált megkerülhetetlen művé. Egyszerűen elképzelhetetlen nélküle a karácsony, nyilván Európa más részein is nagyon népszerű a film, de másutt esetleg csak minden második karácsonykor veszik elő. Németországban a vetítése előtt/után – mint a komolyabb focimeccseik alkalmával – beszélgető műsor fut róla, Norvégia megpróbálkozott egy saját verzióval is, de egy percre sem mondott le az eredetiről. E nagyszerű műalkotás egészen nagyszerű főszereplője, Libuše Šafránková. Szemrebbenés nélkül állíthatjuk, hogy általa, igen, épp őáltala teljesedett ki véglegesen a Grimm-galaxis (nem megfeledkezvén Charles Perrault-ról sem) – Šafránkovának majd’ kétszáz esztendő múltán is volt mit hozzátennie a minden képzeletet felülmúlóhoz. Persze ismerhetni máshonnan is lehet minden csehek Libuškáját, hisz benne volt egy rakás Menzel-filmben is, meg a hetvenes–nyolcvanas–kilencvenes évek számos komoly csehszlovák, illetve cseh filmjében (az ezredforduló táján nyilvánvalóan üzleti okokból megszakadt a magyar nézők intim viszonya a cseh filmekkel – talán sajnos). Ő volt a Hóvirágünnep tanítónője, akinek az osztályába beront az űzött vaddisznó, s ő volt Az én kis falumban a vaddisznó traktorista kikapós felesége – két fantasztikus jelenet. Emlékeznek? A pasas (az ugyancsak zseniális Petr Čepek) férfiassági próbát tart a tóban (vagy folyóban), s asszonyka a parton méri stopperrel, hogy mennyi ideig bírja a víz alatt. Amikor alábukik, a nádas mögül előugrik a szeladon (mellesleg pályakezdő agronómus), és csókolóznak egy gyorsat, majd amikor a marha feljön a víz alól, kedves felesége bemond egy fantasztikus számot, s aléltan közli, hogy de jó vagy… Emlékeznek? Most emlékezhetnek, Libuše Šafránková két nappal a 68. születésnapja után meghalt a múlt héten. Végzett vele a tüdőrák.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.