"Négy kicsi inch" - Stephen Graham színész

Film

Január 10-én mutatja be az HBO a Boardwalk Empire - Gengszterkorzó című saját készítésű sorozatát, melyet az alvilági felvilágosítók all star csapata, többek közt Martin Scorsese és Terence Winter (Maffiózók) jegyez. Szesztilalom, húszas évek, Atlantic City, Al Capone... A Caponét alakító brit színésszel, a Blöff vagy épp a Közellenségek játékosával beszélgettünk.

Január 10-én mutatja be az HBO a Boardwalk Empire - Gengszterkorzó című saját készítésű sorozatát, melyet az alvilági felvilágosítók all star csapata, többek közt Martin Scorsese és Terence Winter (Maffiózók) jegyez. Szesztilalom, húszas évek, Atlantic City, Al Capone... A Caponét alakító brit színésszel, a Blöff vagy épp a Közellenségek játékosával beszélgettünk.

*

Magyar Narancs: Tartottak válogatást Capone szerepére?

Stephen Graham: Egyszerűen csak odaadták a szerepet. Dolgoztam korábban Scorsesével a New York bandáiban, már akkor mondogatta, hogy fog ő még nekem szerepet adni valamiben. Úgy emlegetett, hogy én vagyok az ő kis brit Joe Pescije. Aztán nemrég megcsörrent a telefonom; ő volt az, azzal, hogy mit szólnék a fiatal Al Capone szerepéhez. Mit gondol, mennyit hezitáltam?!

MN: Most, hogy mondja, van is valami a Gengszterkorzó fiatal Caponéjában a Nagymenők finoman szólva is hirtelen haragú Pescijéből.

SG: Ha van is, az nem szándékos, mi természetesen egy még sosem látott Caponét céloztunk meg, a fickó humorát, ezt a sötét, erőszakos humort akartuk például megmutatni. Ott van az a jelenet például, amikor egy újságíró nyilatkozatot kér tőle a kocsmapultnál, és Capone ad neki egyet. Egy whiskysüveg az ő nyilatkozatának a lényegi eleme, amit egy erőteljes mozdulattal összetör a nagymellényű firkász fején. A humornak erre a fajtájára gondoltunk.

MN: Történelmileg megalapozott tény, hogy Caponénak volt humora?

SG: Sokat olvastam róla, s abban egyetértenek az életrajzok, hogy szerette megviccelni a környezetét. Különösen a robbanó szivarokkal szeretett játszani.

MN: Milyen életrajzokat olvasott?

SG: Scorsese adott könyveket a kezembe. Deirdre Capone, Al bátyjának az unokája is megírta a maga Capone-életrajzát, de John Roeburt regényét is megkaptam. Kezdőként Capone tagja volt a Five Points Gangnek, ami ugyanazon a hírhedt New York-i környéken működött, amiről és a korai bandaháborúkról Scorsese a New York bandáit készítette. De nemcsak könyveket adott, hanem lemezeket is, korabeli dzsesszt, bluest, varietéslágereket. De amit valóban használtam is a felkészülés során, az egy nagyon kemény, mai szám, egy fiatal angol rapper, Plan B követte el. Elég húzós szöveg, így kezdődik I'll stab you in the eye, yo, With a fucking biro, The same fucking biro you just used to sign your giro, You fucking wino... Szerintem tiszta költészet. És jól illett Caponéhoz, aki még csak egy tapasztalatlan, felfuvalkodott hólyag, és épp akkor kapaszkodik fel a gengszterranglétra legalacsonyabb fokára.

MN: A könyveken, lemezeken túl eredeti filmfelvételek is segítettek?

SG: Rengeteg fotó maradt fenn természetesen, és egy korabeli mozgókép is; Capone 27-28 éves lehet rajta, és épp elhagyja a bíróság épületét. Jellegzetes élethelyzet, hiszen szinte hazajárt a bíróságra. De a hangját nem őrzi semmi. Brooklynból indult, innen vezetett az útja Chicagóba, úgyhogy a mi fiatal Caponénkhoz is rendes brooklyni akcentust használtam. Szerencsém volt, mert a forgatáson akadt egy echte brooklyni villanyszerelő, vele treníroztam. Elég nehéz leírni a brooklyni tájszólást, még talán leginkább a saját, otthonról hozott, liverpooli angolomhoz, a scouse-hoz tudnám hasonlítani.

MN: A Capone-szakértők igen elismerően nyilatkoznak az alakításáról. Csak egynek volt kifogása, nevezetesen, hogy Capone a valóságban jóval magasabb volt.

SG: Capone 1,79 cm magas volt, én 1,69 vagyok. A különbség négy kicsi inch. Semmiség.

MN: Gengsztert játszani egyike a leghálásabb jelmezes játékoknak. Volt olyan gengszterkellék, ami különösen a szívéhez nőtt?

SG: Capone cipője. Azok a régi, gombolt csizmák, amiket még süldőkorában viselt. Kellőképpen kopottnak kellett kinézniük, úgyhogy a viseletesség kedvéért még koptattam rajtuk én is, nagyokat rúgtam a lábam ügyébe akadó dolgokba. Ez is a színész dolga, ha a szerep és a cipő megkívánja.

MN: És a híres sebhely?

SG: Az csak amolyan külsőség volt. A szerep cipőszinten dőlt el.

MN: A dialektusra oktató villanyszerelő mellett akadt, aki a bunyóra is kitanította?

SG: Arra, hogy hogyan kell behúzni valakinek egyet? Ne hülyéskedjen, az ilyesmit nem kell tanulni!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.