Animációs film

Sam – Kismadár nagy kalandja

Film

Főszereplőnk egy kis sárga, borzas és nagyon félős madár, akinek legjobb barátja és családja egy személyben egy őrülten lelkes katicabogár. Nevesincs madarunk egy félreértés alkalmával hőssé kényszerül válni: Afrikába kell vezetnie a népes madárrajt, annak ellenére, hogy szárnyát se tette még ki a romos kunyhóból, ahova még tojás korában pottyant. Mint minden hős, a mienk is ugyanazt keresi: saját magát, egy nevet és egy családot. Mindezt bájosan, sok humorral, és igazán szerethető figurák közt evickélve. A Sam megmutatja, hogy van élet a Disney-n kívül; ha valaki esetleg a Belleville-i randevú és a Minuscule után még nem látta volna a potenciált a francia irányból induló animációs mesékben. A színvilágot és a szereplőket a legkisebbek is könnyedén befogadhatják; a sok szín, madártávlat és a hófödte hegyektől a sivatagig száguldó impozáns képanyag igazán elkápráztathatja az aprónépet. A játszók zöme egy-egy hatalmas, jellegzetes szempár (tudjuk, hogy ez kifejezetten a kicsik számára fontos), mindemellett kedves és jól árnyalt alakok: senki sem csak jó és csak gonosz – s ez nem elhanyagolható, ha a klasszikus mesék sablonosságára és polarizáltságára gondolunk. A zeneválasztás egészen szokatlan, mondhatni, merész – mindössze 2-3 dal szerepel, ám ezek olykor olyanok, mintha egy folk-punk együttest hívtak volna matinékoncertre. A szokatlanság itt azonban felemelő és megmosolyogtató, teljesen illik ahhoz a „kicsit más” atmoszférához, amelyet az egész mese magában hord.

Forgalmazza a Big Bang Media

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.