chili&vanília

Birjáni

Gasztro

Ünnepi bárány birjáni – rétegezett rizses egytálétel

A rizs a legrégebben termelt gabona, amelyet globálisan mintegy 12 millió hektáron termelnek, és a fogyasztása évről évre növekszik. A rizs adja a világ összes gabonatermésének majd’ egyharmadát, másfél milliárd embernek alapélelmiszere. Felhasználásának számtalan módja akad a magyar konyhában is, a nemzetközi gasztronómiában meg aztán végeláthatatlan az ikonikus, rizses ételek sora.

Paella (spanyol, nem kell bemutatni), plov (közép-ázsiai, üzbég) bárány- vagy ürühúsból, zöldségekkel (gyakran speciális edényben) főzött húsos rizs, pulao (ugyanez Indiában, többnyire zöldségfókusszal), birjáni (a legjobb indiai bárányos rizses hús), nasi goreng (indonéz pirított rizs tojással), jambalaya (New Or­leans-ban és a déli államokban népszerű rizses egytálétel garnélával, kolbásszal, fűszerekkel), tahdig (a perzsa rizsfőzés művészete, aranyszínű, ropogós réteggel), kushari (egyiptomi utcai étel rizzsel, lencsével), bibimbap (az egyik leghíresebb koreai fogás, sok színnel, sok zöldséggel, sercegő edényben) – minden nemzetnek megvan a maga rizses étele. A birjánit indiai ételként tartjuk számon, pedig eredetileg a perzsa konyhából érkezett, a neve is a perzsa „birian” (főzés előtt pirítani) és „birinj” (rizs) szavakból ered. Ahány vidék és ahány család, annyi recept és elkészítési mód. Hagyományosan lassan, faszénen készült, az edényt pedig szorosan lefedték egy tésztaréteggel, így a rizs a fűszeres gőzben párolódott meg. Ezt nyugodtan elhagyhatjuk, úgyis pazar lesz. Akár húsvétkor.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.