chili&vanília

Búcsú a sárgabaracktól

Gasztro

A piacon még zajlik a nyári tobzódás, de a kánikula ellenére már meg-megérinti az embert az ősz illata. Reggel és este már mások a fények és a pára. A standok még teljes nyári pompában, de azért megérkezett a szilva, szőlő, az alma is – mind már a szeptember előhírnökei. Az utolsó adag sárgabarackra ajánlom ezt a süteményt, amelynél a tészta gyakorlatilag csak egy ürügy, a főszereplő pedig a gyümölcs maga. A magyar cukrászati terminológiában nem állunk túl jól a különböző kifejezésekkel – nagyjából a süteményben és a tortában merül ki a kapcsolódó szókincsünk. A francia cukrászat szakkifejezései ennél sokkal változatosabb lehetőségeket adnak: ez például egy tarte, vagyis egy lapos tészta, rajta nem túl sok töltelékkel. Az alap egy sima omlós-leveles tészta, amely rengeteg (1:1) vajjal készül, gyorsított üzemmódban, hajtogatva. Erre kerül majd egy kiló sárgabarack, s azt sülés után még megkenjük egy barackpálinkás baracklekvárral. Így lesz ebből tripla barackos tarte. Amilyen egyszerű, olyan tökéletes. Ha lement a barack, készíthetjük keményebb húsú őszibarackból, nektarinból vagy szilvából is (szilvapálinkával mázolva). Mellé narancsvirágvízzel és pici mézzel kikevert mascarpone járt, de vaníliafagylalt vagy lágy tejszínhab is megteszi.

Tripla sárgabarackos tarte

Hozzávalók (6 szelethez)

 

 

15 dkg liszt + szóráshoz

½ kávéskanál só

15 dkg hideg vaj, felkockázva

0,5 dl jéghideg víz

2 dkg olvasztott vaj

2+2 evőkanál nádcukor

kb. 80 dkg érett, de nem túl puha

sárgabarack

2 evőkanál baracklekvár

1 evőkanál barackpálinka vagy víz

 

A lisztet összekeverjük a sóval, majd hozzáadjuk a jéghideg, felkockázott vajat. Gyors, határozott mozdulatokkal összemorzsoljuk. Nem baj, ha nagyobb vajdarabok maradnak benne. Gyúródeszkára öntjük, a közepébe mélyedést formálunk, ahová a jéghideg vizet öntjük, majd sózzuk, és gombóccá gyúrjuk. A gyúródeszkára lisztet hintünk, és a tésztát kinyújtjuk. A nyújtás és hajtogatás miatt (leveles tésztát készítünk) folyamatosan lisztezni kell. A felesleges lisztet egy ecset segítségével söprögessük le. Ezt a folyamatot, tehát a hajtogatást négyszer ismételjük meg. Végül csomagoljuk egy darab frissen tartó fóliába, és egy órára tegyük a hűtőbe pihentetni (de a tésztát akár előző nap is elkészíthetjük). A sárgabarackokat félbevágjuk, majd e feleket nagyjából egyforma cikkekre szeleteljük. Egy akkora méretű sütőpapírt vágunk, amekkora a tepsi lesz. A papírt lekenjünk olvasztott vajjal, majd megszórjuk 2 evőkanál nádcukorral (így a tészta alja is enyhén karamellizálódik). A tésztát a sütőpapíron kinyújtjuk, és áthelyezzük a tepsire. A barackszeleteket egyesével, szép sorjában ráfektetjük. Végül megszórjuk a tetejét 2 evőkanál nádcukorral. 170 fokra előmelegített sütőben légkeverés mellett 35 perc alatt készre sütjük. A díszítéshez 2 evőkanál baracklekvárt egy kevés barackpálinkával vagy vízzel összeforralunk, és vékonyan megkenjük vele a tarte tetejét. Vaníliafagyival, tejszínhabbal, vagy vaníliával és/vagy narancsvirágvízzel és pici mézzel kikevert mascarponéval tálaljuk.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.