chili&vanília

Édes, savanyú

Gasztro

Terjed a vietnami konyha, szinte nem akad negyede a városnak, amelyben ne volna népszerű levesező.

A vietnami nemzeti leves a világhírű pho, csillagánizzsal, gyömbérrel főzött erős marhahúsleves, amit rizstésztával és számos kiegészítővel (újhagyma, zöldcitromlé, chili stb.) fogyasztanak - ezt ma már szinte mindenki kívülről fújja és szürcsöli, hatalmas sikernek örvend. Habár kétségtelenül a pho a leghíresebb, rajta kívül rengeteg másféle lé is fontos szerepet kap a vietnami konyhában. Az alábbi pikáns leves különlegessége egyrészt az ananász, amely a levet egzotikusan gyümölcsössé, kissé édeskéssé teszi, másrészt a húsgombóc, amelybe felaprított garnéla is kerül, utóbbi persze elhagyható, de nem érdemes. Első ránézésre talán szokatlan ízpárosítás, de megéri nyitva tartani rá az ízlelőbimbókat, mert fenomenális.

Édes-savanyú leves húsgombóccal

és rizstésztával

Hozzávalók (6-8 adag)

Húsgombóc:

50 dkg sertéshús

2 dkg fafülgomba, forró vízbe áztatva, felaprítva

5 dkg üvegtészta, meleg vízbe áztatva

15 dkg nyers garnéla, finomra aprítva

1 kis sárgarépa, lereszelve

2 tojás

só, bors

Leves:

3 evőkanál olaj

1 nagy hagyma, vékonyra szeletelve

1 teáskanál őrölt pirospaprika

5 paradicsom, vékony cikkekre szeletelve

fél friss ananász, falatnyi kockákra vágva

2 liter leszűrt húsleves (marha vagy csirke)

2 zöldcitrom leve

2 evőkanál rizsecet

1 teáskanál csilipaszta (ízlés szerint)

A tálaláshoz:

40 dkg kifőzött rizstészta

1 csokor újhagyma, zöldjével együtt

1 csokor friss koriander

A húsgombóchoz összekeverjük a darált húst, a finomra vágott fafülgombát, az ollóval felvagdosott üvegtésztát, a garnélát, a reszelt sárgarépát és a tojást. Sózzuk, borsozzuk. Pingponglabda méretű húsgombócokat készítünk belőle. A leveshez az olajon üvegesre dinszteljük a hagymát. Hozzáadjuk a pirospaprikát, a paradicsomot, az ananászt, majd néhány percig pároljuk, amíg a paradicsom kissé elveszíti nyers állagát. Felöntjük az alaplével, és beletesszük a húsgombócokat. Kb. 15-20 percig főzzük. A végén hozzáadjuk a zöldcitromlevet, a rizsecetet és a csilipasztát. A csípősség és a savanyúság legyen kellemes egyensúlyban. A levest tálaláskor a csomagoláson szereplő utasítás szerint kifőzött rizstésztára merjük, tetejét megszórjuk újhagyma felkarikázott zöldjével és friss korianderral.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.