chili&vanília

Feijoada

Gasztro

Feijoada – brazil babos egytálétel 

A feijoada (ejtsd: fézsuádá) a brazil konyha egyik leghíresebb egytálétele, nagy családi és baráti összejövetelek fogása, brazil nemzeti büszkeség és nemzeti étel. Az elnevezés a feijao (bab) szóból ered. Lassan főtt feketebab-ragu, amely kifejezetten közel áll a magyar ízléshez, egzotikus fűszer ugyanis nincs benne, mindenféle füstölt és fura húsféle annál inkább. Gyakran marha- és sertéshús, valamint fűszeres kolbász is kerül bele, máskor csak némi füle-farka, például malacköröm és fül. Ezek hihetetlenül puhára főnek a raguban, nem kell tőlük félni, de aki ezektől az alkatrészektől ódzkodik, nyugodtan maradhat a színhúsnál.

A története szerint a Brazíliába érkező rabszolgák fejlesztették ki, és mivel nemesebb húsrészekhez nem jutottak, azokkal az olcsóbb darabokkal kellett megfőzniük, amelyeket a gazdáik már nem használtak fel. Más források szerint inkább az észak-portugáliai Minho tartományból származhat, mivel az Afrikából érkező rabszolgák többnyire muszlimok voltak, s nem ettek sertéshúst. Min­den­esetre a mai napig kedvenc családi étel, amit nem is lehet kis adagban főzni. A tálalása is speciális: a rizsen és paradicsomsalátán kívül fonnyasztott kelfélét és farofát adnak mellé. Utóbbi vajon pirított maniókadara (itthon kapható pl. a Szép Kis India boltban), az autentikus változat elképzelhetetlen nélküle, de valójában inkább a telítettség érzetet elégíti ki, mint az ízlelőbimbókat. A mellé adott narancs pedig nem retró díszítőelem, hanem a nehezebb, zsírosabb falatok között némi savat és könnyítést hoz. Élvezet főzni is, enni is, igazi komótos, hétvégi projekt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.