étel, hordó

Mimama Konyhája

  • ételhordó
  • 2018. szeptember 30.

Gasztro

A Bartók Béla út külső részének legimpozánsabb építménye a Kelenföld villamoskocsiszín, ha Dziga Vertov Budapesten forgatja Ember a felvevőgéppel (1929) című filmjét, biztosan itt kezdi a napot. A remízt 1912-ben emelték, de legfeljebb az itt állomásozó 40-50 éves villamosok miatt gondolnánk, hogy azóta eltelt pár év. Ám azt mostanáig el sem képzeltük, hogy a kocsiszínnek hátsó része is van, a Kelenföldi út nevű zsákutca, ami különben jócskán lepattant ipari miliő. Leselejtezett villamosok sorakoznak a kerítés mögött, később ilyen-olyan vállalkozások az egykori gyártelep helyén. De úgy tűnik, nem tart ez soká. A koszlott környezetből már-már látomásszerűen emelkedik ki a tavaly épült Anna Hotel mint az indusztriális vadromantika zárórájának hírnöke. Nincs ebben semmi meglepő, végeredményben a méregdrága XI. kerületben vagyunk, ráadásul itt az infra­struktúrára sem lehet panasz.

A Mimama Konyhája nevű egységet – a nevéből ítélve – valami rozzant kifőzdének képzeljük, nagy a meglepetés, amikor kiderül, hogy a szálloda éttermét nevezik így. Teraszát mindenféle kertészeti trükkökkel próbálták jó kilátásúvá alakítani, de a 37 fokos meleggel nem lehet birokra kelni, ezért inkább a légkondicionált belső helyiséget választjuk. Az enteriőr a háromcsillagos szállodához mérten kifejezetten elegáns.

„A hagyományos magyar ízvilág és a különleges alapanyagok találkozásából olyan ételek születnek Mimama Konyhájában, amelyekkel a legdrágább belvárosi éttermek sem tudják felvenni a versenyt” – áll a beharangozóban, de a hideg meggyleves (1290 Ft) inkább gyerekkorunk konyháját idézi. Egyáltalán nem baj, mivel hazai ízekről beszélhetünk, és nem a korabeli közétkeztetésről. A mangalicatarja-szelet roston, sült hagymakarikákkal (2690 Ft) elsőre olyan, mint a szegény ember hagymás rostélyosa, csakhogy ez a disznóhús simán felveszi a versenyt a hátszínnel, talán még le is körözi. A hagyma bőséges és ropogós, a krumplipüré (650 Ft) már csak azért sem lehet porból, mert találunk a mélyén egy falat főtt krumplit is. A császármorzsa (590 Ft) kissé száraz, de olyan jó baracklekvárt adnak hozzá, hogy fel sem tűnik.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.