étel, hordó

Mimama Konyhája

  • ételhordó
  • 2018. szeptember 30.

Gasztro

A Bartók Béla út külső részének legimpozánsabb építménye a Kelenföld villamoskocsiszín, ha Dziga Vertov Budapesten forgatja Ember a felvevőgéppel (1929) című filmjét, biztosan itt kezdi a napot. A remízt 1912-ben emelték, de legfeljebb az itt állomásozó 40-50 éves villamosok miatt gondolnánk, hogy azóta eltelt pár év. Ám azt mostanáig el sem képzeltük, hogy a kocsiszínnek hátsó része is van, a Kelenföldi út nevű zsákutca, ami különben jócskán lepattant ipari miliő. Leselejtezett villamosok sorakoznak a kerítés mögött, később ilyen-olyan vállalkozások az egykori gyártelep helyén. De úgy tűnik, nem tart ez soká. A koszlott környezetből már-már látomásszerűen emelkedik ki a tavaly épült Anna Hotel mint az indusztriális vadromantika zárórájának hírnöke. Nincs ebben semmi meglepő, végeredményben a méregdrága XI. kerületben vagyunk, ráadásul itt az infra­struktúrára sem lehet panasz.

A Mimama Konyhája nevű egységet – a nevéből ítélve – valami rozzant kifőzdének képzeljük, nagy a meglepetés, amikor kiderül, hogy a szálloda éttermét nevezik így. Teraszát mindenféle kertészeti trükkökkel próbálták jó kilátásúvá alakítani, de a 37 fokos meleggel nem lehet birokra kelni, ezért inkább a légkondicionált belső helyiséget választjuk. Az enteriőr a háromcsillagos szállodához mérten kifejezetten elegáns.

„A hagyományos magyar ízvilág és a különleges alapanyagok találkozásából olyan ételek születnek Mimama Konyhájában, amelyekkel a legdrágább belvárosi éttermek sem tudják felvenni a versenyt” – áll a beharangozóban, de a hideg meggyleves (1290 Ft) inkább gyerekkorunk konyháját idézi. Egyáltalán nem baj, mivel hazai ízekről beszélhetünk, és nem a korabeli közétkeztetésről. A mangalicatarja-szelet roston, sült hagymakarikákkal (2690 Ft) elsőre olyan, mint a szegény ember hagymás rostélyosa, csakhogy ez a disznóhús simán felveszi a versenyt a hátszínnel, talán még le is körözi. A hagyma bőséges és ropogós, a krumplipüré (650 Ft) már csak azért sem lehet porból, mert találunk a mélyén egy falat főtt krumplit is. A császármorzsa (590 Ft) kissé száraz, de olyan jó baracklekvárt adnak hozzá, hogy fel sem tűnik.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.