chili&vanília

Palacsintába bújtatott Rákóczi túrós

Gasztro

Rákóczi-túrós csúsztatott palacsintatorta

Omlós, porhanyós linzertészta, rajta édes, citromhéjjal ízesített túrókrém, majd cukrásztól vagy cukrászdától függően, különböző mennyiségű tojáshab, valamint valahol némi sárgabaracklekvár – néha a tésztarétegen, néha a habos rácsok között. A Rákóczi-túrós a klasszikus magyar sütemények egyik legnépszerűbbje. A legtöbb forrás szerint Rákóczi János séf a megalkotója és névadója, igazán híressé pedig az 1958-as brüsszeli világkiállítás alatt vált, ott ugyanis a magyar pavilon éttermében kínálták. Később számos más teória is napvilágot látott, legutóbb Geri Ádám gasztrorégész eredt a nyomába. Eszerint a Rákóczi-túrós legrégebbi, nyomtatásban megjelent receptje 1933-ban Magyar Elek, vagyis az Ínyesmester Pesti Napló-beli állandó rovatában debütált. A gasztrorégész a leszármazottakat is kikérdezte, „…visszaemlékezéseik alapján Rákóczi János talán egyszer, ha készítette otthon a süteményt. És ha ez még nem lenne elég: semmi jel nem utal arra (értsd: semmi írásos nyoma nincsen), hogy Rákóczi János valaha azt állította volna, ezt a süteményt ő találta ki. 1964-es szakácskönyvében szerepel a recept, de ott megtalálható számos olyan étel, ami bizonyíthatóan nem az ő találmánya.” (Forrás: gasztroregesz.hu) A Rákóczi-túrós pontos eredetét tehát homály fedi, ez azonban nem von le semennyit az élvezeti értékéből – igen finom az eredeti változat is. Az alábbi recept­ben azonban palacsintatorta formát ölt: a túrós töltelék és a lekvár a palacsintarétegek közé kerül, a hab pedig a tetejére. Anyák napjára is tökéletes desszert!

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.