Hotelstars minősítés

Új csillag születik

  • Vereckei András
  • 2013. március 1.

Gazdaság

Tavaly július óta csak a Hotelstars minősítési rendszerhez csatlakozott szállodákon maradhat csillagos besorolás. Ez kissé megbolygatta a korábbi hotelkategorizálási rendszert.

Hét uniós tagország - köztük hazánk, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) révén - négy éve alkotta meg a Hotelstars (HS) nevű egységes európai szállodaminősítési rendszert. Prózai okokból: például a spanyol három csillag soha nem azt jelentette, amit a német. A fogyasztók nyomására a tagállamok szakmai érdekképviseleteinek lépniük kellett, hogy a vendég is megértse, miért kap egy szálloda például négy csillagot.

Önminősítés

Nálunk, némi szakmai huzavonát követően, 2012 júliusáig maradhatott a korábbi, önminősítésen alapuló csillagozás, de már 2009-ben megszűnt az osztályba sorolás kötelezettsége. Ugyanekkor rendeletben határozták meg a szálloda fogalmát. Eszerint legalább 11 szobával és 21 ággyal kell rendelkeznie. Ezt persze árnyalja a jogszabály; 17 követelményben adja meg például a közös vécé felszerelését vagy hogy legalább kontinentális reggelit kell kínálni, minimum reggel 10-ig. Ma a besorolást az MSZÉSZ és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) végzi - a Hotelstars alapján, bár az NGM eredetileg bevezetett volna egy különálló nemzeti védjegyet a HS mellett.

"Elkezdtünk végre a vendég fejével gondolkozni" - árulja el Szűcs János, a debreceni Hotel Divinus igazgatója az új rendszerről, melynek segítségével olyan értelmetlen vagy korszerűtlen elvárásokat mellőzhetnek, mint a korábban kötelező levélpapír és boríték a szobákban, a bélyeg a recepción. "Vagy a fürdőszobában egyénileg szabályozható hangerejű hangszóró. Ennél fontosabb a fürdőszoba mérete és a pipereholmik minősége" - teszi hozzá.

A hatóságok korábban nem kérték számon, hogy a szállodák megfelelnek-e a maguk alkotta besorolásnak. Jellemző például annak a dunántúli, magát négycsillagosként definiáló hotelnek az esete, ahol a wellnessrészlegbe egy dohányzóhelyiségen keresztül lehetett eljutni. Ugyanitt egy ismert szupermarketlánc márkatermékeit szolgálták fel reggelihez, s amikor az egyik vendég felpanaszolta, hogy a talpas poharak maszatosak, a főpincér csak annyit válaszolt: "Tudom." Egy másik négycsillagos szálloda tetőtéri szobájában a vendégnek a tetőgerendákkal kellett megküzdenie, amikor fel akart állni a vécéülőkéről, és ha a tetőablak nyitva volt, már pár csepp esőnél is ázott a szoba. Más a kifordult ágylábat maga igazította vissza, és a függönyhöz inkább hozzá se nyúlt, mert a legkisebb mozdulatra leesett a karnisról.

"Az ilyen jelenségek oka általában a menedzsment vagy a tulajdonos hozzá nem értése, aki beleszól abba is, amibe nem kéne. Ott spórol, ahol tud, a rossz minőségű berendezés pedig hamar lelakottá válik" - mondja Hegedűs Attila, a szállodai tanácsadással foglalkozó BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Szolgáltató Kft. ügyvezetője. Gond a funkcionalitás hiánya is. Például az egyik észak-magyarországi hotel konyhája nem képes ellátni az éttermet, ha a szálloda teljes kapacitással működik. A "Dunántúl Athénjáben" álló szállóban pedig az ott tartózkodó család hétvégéjét tette tönkre a szobájuktól alig pár méternyire lévő rendezvényteremben zajló buli. A pórul járt vendég elmondása szerint az igazgató viszszakérdezett: "Akkor én most mit csináljak?"

Wellness, gyógy, kastély

A panaszáradat végtelen, de mivel a belföldi forgalomban a wellness a legnépszerűbb kategória, nagyrészt rá vonatkozik. Ha csillagokat szeretnének, minősíttetni kell magukat, és ha nem csak nevükben kívánnak wellnesszé válni, meg kell felelniük a 2004 óta használatos 46 pontos kritérium-rendszernek is. Persze minősítés nélkül is nevezheti magát wellnessnek egy hotel, így továbbra is előfordulhatnak a már említett négycsillagos hoteléhez hasonló esetek, sőt annál cifrábbak is. Az igaziban azonban kell, hogy legyen szakorvos és olyan személyzet, amely legalább két vendégkör nyelvét beszéli. A szakorvos ugyancsak elengedhetetlen a gyógyszállóban (ami nem azonos a wellnesszel), ám egy ilyen üzemeltetésére már az ÁNTSZ-nek is ki kell mondania az áment. A lényeg, hogy a hotel természetes "gyógytényezőt" - legtöbbször termálvizet - alkalmazva biztosítson terápiás lehetőségeket saját gyógyászati részlegén, akár egy kórház kiegészítő szolgáltatásaként is. Jelenleg harminckét gyógyszálló van idehaza, csillagozásuk a Hotelstars rendszeren múlik.

"Kicsit kilógunk a minősítési rendszerből" - mondja Glaser Gyula, a Magyar Kastélyszállodák Egyesületének elnökségi tagja. A hazai egyesület korábban már lobbizott az MSZÉSZ-nél a saját kategóriákért és az önálló minősítési rendszerért, mivel az eleve szállodának épült ingatlanokkal ellentétben a kastélyok a korábbi rendszerben sem tudtak megfelelni minden elvárásnak. Ahhoz a műemlékvédelemnek is lenne egy-két keresetlen szava, ha egy védelem alatt álló kastélyszállóhoz odabiggyesztenék a szállodaminősítési előírásoknak megfelelő előteret vagy liftaknát. Ahogy nem fog bármi áron wellnessrészleget kiépíteni a tulajdonos négy csillagnak megfelelő kategória fölött, ha az nem passzol a ház és a vendéglátás stílusába. Ha kategóriaként nem is léteznek, saját magukat minősítik a kastélyszállók; személyes vizsgálat során döntik el, alkalmas-e az adott szálláshely kastélyszállónak. Glaser szerint a HS is adhat biztos támpontot a vendégnek, de nem azt a pluszinformációt, ami a szokásos hotelektől eltérő vendégkörnek szól olyan részletekről, mint a berendezés, porcelánok, evőeszközök minősége. "Mindenesetre a tagok többsége nem hullana ki a HS rostáján" - véli Glaser.

Csak a presztízs

Szűcs János szerint az eddig sem kategóriájuk szerint szolgáltató szállodák a jövőben sem fognak csatlakozni az új minősítési rendszerhez. Ezek a jellemzően nyáron népszerű üdülőhelyek általában csoportokra álltak rá. Ha mégis akad egyéni vendégük, nekik kínálják a néhány kirakatba szánt felújított szobát.

De nem csak ők akarják elkerülni a minősítést. A "felsőbb" osztályba sorolásnak a szobák és a csillagok számától függően 66 és 377 ezer forint közötti a költsége, de itt nem áll meg a számláló. "A szállodások akkor jöttek rá, hogy fejleszteni kell, új eszközöket beszerezni, miután áttekintették a kritériumokat" - mondja Niklai Ákos, az MSZÉSZ alelnöke, amihez Lukács Attila szakmai titkár hozzáteszi: "Ezt nem tudja mindenki vállalni. Még akkor sem, ha a csillagok növelik szállodája értékét és forgalmát. Persze előremenekülésre is akad példa. Egy háromcsillagos szálloda 60 millió forintos fejlesztéssel számolt. Csakhogy kiderült, hogy az összeg duplájára lesz szükség a korábbi koncepciótlan átalakítások miatt. Végül sikerült."

Azonban csillagoktól független, hogy a már említett - a szálloda kritériumait felsoroló - 2009-es kormányrendelet előírásainak meg kell felelni, viszont a Hotelstarsot mellőzők például kitalálnak egy, a saját komfortfokozatot jelölő szimbólumot, vagy nevezhetik magukat például "budget"-nak, "luxus"-nak, "standard"-nek. Noha a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) oltalom alá vette a Hotelstars védjegyét, a védjegyoltalom pontos tartalmának definiálása nem hatásköre a hivatalnak. Vagyis ha valaki mégis csillagokat tesz a bejáratra, az MSZÉSZ legfeljebb a bíróságon vitatkozhat vele.

Más lapra tartozik, hogy a hazai vendégek javának fogalma sincs arról, hogy mitől három- vagy négycsillagos egy hotel. Azonban "többnyire elvárásai vannak, ragaszkodik hozzájuk, szereti tudni a számukat" - mondja Szűcs János. De a csillagok nem csak a magyarok számára fontosak. Niklai Ákostól megtudtuk, hogy a csillagok száma "orientálja a vendéget", és a Magyarországra érkező vendégek számára is a HS a mérvadó.

Mit várhatunk?

A Hotelstars csillagozása (egytől ötig) alapján minden hoteltől elvárhatjuk, hogy amellett, hogy tiszta és higiénikus, a berendezés és a felszerelés is kifogástalan legyen. A napi takarítás mindenhol alap, az ágyneműt 1-3 csillag között hetente egyszer, e fölött kétszer kell cserélni. Fogmosó pohárnak, folyékony vagy szilárd szappannak és vendégenként legalább egy törülközőnek szintén minden kategóriában kell lennie. Zuhanysapkát, körömreszelőt csak négy csillagtól felfele várjunk, viszont 2014-től már az egycsillagos szállóknak is fürdőszobás szobákkal kell rendelkezniük. 1-3 csillag között a szimpla ágy legalább 90x190 centi, míg a dupla 180x200. 4-5 csillagnál ugyanez 1x2 és 2x2 méter. A matracoknak minimum 13 centi vastagnak kell lenniük. Az értékmegőrzés lehetőségét minden kategóriában biztosítani kell, akárcsak a televíziót. Internet-hozzáférés csak a harmadik csillagtól elvárt minimumkövetelmény. Fizetéskor hitel- vagy bankkártyát 1-től 5 csillagig el kell fogadnia a szállodának, viszont a vendégpanaszok szervezett kezelése - reklamáció felvétele, kiértékelése, válasz, intézkedés - csak 3-5 csillag között minimumelvárás. A wellness-szállodák esetében kötelező a diétás és a reformkonyha, a jakuzzi és az élménymedence.

A közel 800 hazai hotel közül 359 tagja az MSZÉSZ-nek, ám ez az 58 ezer szállodai szoba háromnegyedét jelenti. Ennél több, összesen 502 szálloda regisztrált a HS-be, de csak 300 kapott valamilyen minősítést.

A csillagos besorolást négyévente vizsgálják felül egy 270 követelményből álló - alapvetően a német vendégek körében elvégzett felmérésen alapuló - rendszer szerint. Nem kell a maximális pontszámokat elérni. Az egycsillagosnak a minimum 44 követelményre legalább 90 pontot kell kapnia, míg az ötcsillagosnak a 121 követelményre 570-et. A maximális pontszám 860.

A 4 superior, ötcsillagos, illetve az 5 superior szállodába évente érkeznek álruhás próbavásárlók, ám érkezésük híre általában kiszivárog. Ilyenkor előfordulhat az, ami egy ismert tiszántúli szállodában: kicsit eltúlozták a kedvességet, és a figyelmesség odáig fokozódott, hogy a bárban olyan hozzávalóból is kínáltak italt, ami a kínálás időpontjában még meg sem érkezett a szállodába. Máshol a gyanakvás olyan mértékű lesz, hogy a személyzet a hatéves gyermekben is álruhás vásárlót sejt.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.