Véresre sikeredett ünnepi hétvége

  • 2016. október 23.

Hírnarancs

Orbánt kifütyülték a Kossuth térről, a Népszabadság mellett ismét sokan kiálltak, a magyar külügy pedig visszaszólt az USA-nak. Forradalmi hírek.

„Megpróbálnak minket kitörölni”

Szombaton több száz ember látogatott el a Vörösmarty térre, hogy kimutassa szolidaritását a Népszabadsággal. A Kettős Mérce által szervezett zenés akció alatt hajléktalanok árulták a Fedél Nélkül népszabis különkiadását. „Érzelmileg és idegileg is egyre nehezebb. Ez egy lehetetlen, hosszú távon fenntarthatatlan állapot, amiben vagyunk. De nem adjuk fel, amíg van erőnk, márpedig lesz, kitartunk” – mondta a helyszínen a Narancsnak Pető Péter, a lap főszerkesztő-helyettese. Az eseményről készült beszámolónkat itt olvashatja.

Tetszettek volna ’56-ban aggódni a sajtószabadságért

Az amerikai külügyminisztérium közleményben adott hangot azon aggodalmának, hogy Magyarországon hanyatlásnak indult a sajtószabadság, és meleg szívvel javasolják a kormánynak, biztosítanak olyan feltételeket a média területén, melynek köszönhetően az állampolgárok többféle nézőpontot ismerhetnek meg. A magyar külügy (KKM) erre azzal vágott vissza, hogy annak, aki a magyar sajtószabadság állapota miatt aggódik, nincsenek hiteles információi. Menczer Tamás, a KKM sajtófőnökét elragadta a forradalmi hangulat, ugyanis még azt is hozzátette, hogy annak idején, amikor tényleg nem volt sajtószabadság Magyarországon, „a magyar emberek vérüket, életüket adták a szabadságukért, de ekkor Nyugatról barátaink támogató tekintetén kívül más segítség nem érkezett” – idézi szavait az index.

Fütty és vér

Nem meglepő módon az idei október 23-ai megemlékezés is botrányba fulladt. Orbánt síppal fütyülők hada várta a Kossuth téren, a fütyülők nagy része azonban kiszorult a térről. Tudósítások szerint a miniszterelnök beszédéből hátul a sípolás miatt szinte semmit sem lehetett hallani. Az „ünnepi” beszéd egyébként főleg az EU elleni hergelésben merült ki, ugyanis Orbán erős párhuzamot vont Brüsszel és Moszkva közé, s közben még ahhoz is volt lélekjelenléte, hogy lekommunistázza az őt kifütyülő tömeget. Részletes véleményünket a beszédről itt olvashatja.

A Kossuth téren később verekedés alakult ki, Ungváry Krisztián történészt úgy megütötték, hogy vérezni kezdett a feje, de így is folytatta a tiltakozást. A Kossuth téri programmal párhuzamosan nagyjából 3000 ember jelent meg az ellenzéki pártok által szervezett tüntetésen.

Egy másik üzenet

Hosszú Katinka videóüzenetében arról beszélt, hogy szerinte mit érdemes ünnepelni október 23-án. Az olimpikon kiemelte, hogy hatvan évvel ezelőtt a harcok nemcsak Budapest utcáin, hanem Melbourne-ben, az oroszok elleni vízilabda-mérkőzésen is folytak. „Az ő bátorságuk, kitartásuk példamutató lehet a hétköznapi emberek és a sportolók számára is. Legyünk büszkék rájuk, mit tettek az országért és mindannyiunkért” – mondta Hosszú Katinka.

Máris díjazták az Oscarra jelölt magyar filmet

A Till Attila rendezte Tiszta szívvel című film nyerte idén a Chicagói Nemzetközi Filmfesztiválon a Roger Ebert-díjat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.