Egy hét kultúra 2023/33.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 16.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

LELETEK Összesen 266 antik műkincset, köztük etruszk vázákat, ókori római pénzérméket és több millió dollár értékű mozaikokat kap vissza Olaszország az Egyesült Államoktól. Az értékes leleteket korábban ellopták, majd múzeumokhoz és magángyűjteményekhez kerültek. A műtárgyak egy részét augusztus 8-án New Yorkban, a manhattani kerületi ügyészségen vehették át az olasz hatóságok. Itt adták át azt az időszámításunk előtt 355 körül készült, Olaszország Puglia régiójából származó festett vázát, amelyet júliusban foglaltak le egy magángyűjteményből, valamint két etruszk csempefestményt is, amelyeket a Rómától északnyugatra fekvő Cerveteri híres temetőjéből még az 1980-as években tulajdonítottak el. Az ügyészség közlése szerint ez utóbbiak, egészen márciusi lefoglalásukig Robin Symes brit régiségkereskedő New York-i raktárában pihentek. Symes felszámolás alatt álló londoni cégétől korábban 750 műkincset kapott vissza Olaszország. Ezeket május végén a római Museo Nazionale di Castel Sant’Angelóban, azaz az Angyalvárban mutatták be.

ÉLETMŰ A Janus Pannonius Múzeum (JPM) és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria budapesti időszaki kiállításának zárása után augusztus elején Pécsre érkezett a 170 éve született Csontváry Kosztka Tivadar életművét bemutató tárlat. A Csontváry műveit legnagyobb számban őrző két közgyűjtemény anyagából, mintegy 40 alkotásból összeállított kiállítás három hónapig volt látható a Szépművészeti Múzeumban, az új helyszínen pedig újabb három hónapig tekintheti meg a közönség. A baranyai megyeszékhelyen őrzött képek első alkalommal egészülnek ki a fővárosi gyűjtemény darabjaival. A két intézmény egyesített gyűjteményének köszönhetően együtt lesz látható Csontváry híres Önarcképe és Magányos cédrusa, A taorminai görög színház romjai című alkotása és A Nagy Tarpatak-völgye a Tátrában című festménye, ahogy a Zarándoklás a cédrusokhoz Libanonban és a Jajcei vízesés című művek is. A kiállítás november 5-ig látogatható az idén 50 éves JPM Csontváry Múzeumban.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.