Egy hét tudomány 2023/33.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 16.

Interaktív

Rövid hírek: tűz, Etna, hideg... 

TŰZ Az Egyesült Államok utóbbi bő százéves történetének legtöbb halálos áldozatát követelő természeti tűzvésze tombolt a Hawaii-szigetcsoporton, főleg annak második legnagyobb szigetén, Mauin, azon belül pedig a történelmi jelentőségű Lahaina várost sújtotta. A korábban 12 700 ember által lakott tengerparti település nagy része elpusztult az augusztus 8-án a városon keresztülrohanó tűzben, amely elől sokan a tengerbe menekültek. A túlélők arról számoltak be, hogy katasztrófavédelmi szirénák nem kapcsoltak be. A megtalált halálos áldozatok száma folyamatosan növekszik – legalább 96-an vesztették életüket a városban és környékén, a bozótosban terjedő tűzben, de a mentőcsapatok a város nagy részét még nem is tudták átkutatni, így mintegy ezer ember hollétéről nem is tudnak. A tűz kialakulásához hozzájárult az idei nyár forró és rendkívül száraz időjárása, valamint az erős, száraz szél, amelyek a szigetcsoporttól északra kialakult erős, magas nyomású zóna és a Hawaiitól délre elvonuló Dora hurrikán együttes hatására alakult ki.

VAKCINA A tudósok egyre szélesebb köre gondolja vizsgálatra érdemesnek azt a feltételezést, amely szerint az oltások bizonyos esetben a hosszú Covidhoz hasonló tüneteket (long vax) okozhatnak – olvasható a Science magazin frissen meg­jelent cikkében. A lapnak nyilatkozó szakemberek szerint a vakcinák mellékhatásai lényegesen ritkábbak és enyhébbek, mint azok a tünetek, amelyeket maga a vírus okoz az oltatlanok körében; nagyon ritkán előfordulhat, hogy az oltottak kimerültséget, fejfájást, esetleg szívritmusban vagy vérkeringésben tapasztalható rendellenességet tapasztalnak, jóval azután, hogy vakcinálták őket. Eddig nem finanszíroztak olyan konkrét kutatásokat, amelyek tudományos módon igazolnák ezeket a félelmeket – Harlan Krumholz, a Yale kardiológusa szerint azért, nehogy a vakcinatagadók újabb muníciót kapjanak a propagandájukhoz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.