Egy hét kultúra 2023/35.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 30.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

BUSHO Augusztus 29-én kezdődött és szeptember 3-ig tart az idei BuSho (Budapest Short) rövidfilmfesztivál. Az ezer benevezett alkotás közül az előzsűri már az év elején elkezdte kiválogatni azt a tizenöt órányi rövidfilmet, amelyek versenybe szállhatnak az öt kategória három fődíjáért és két különdíjáért. Végül huszonhárom országból összesen 64 film került a programba, köztük fikciós, animációs és kísérleti alkotások is. A legtöbb versenyfilm hazai filmkészítőtől származik, a korábbi években már megszokott spanyol, francia, német jelenlét mellett pedig ezúttal a kanadai és olasz alkotók is több művel képviseltetik magukat, de vannak kazah, grúz és dél-afrikai filmek is. A Puskin moziban és az Art+ Cinemában zajló versenyprogram vetítései mellett a fesztivál kísérőprogramjait főként az Olasz Kultúr­intézetben rendezik, de workshopok és koncertek is várják az érdeklődőket. A díjakat szeptember 2-án az Olasz Kultúrintézet Verdi-termében adják át.

SZERZŐI JOG Egy washingtoni szövetségi bíró ­augusztus 18-i döntése megerősítette az Egyesült Államok szerzői jogi hivatalának márciusi álláspontját, miszerint a mesterséges intelligencia által generált műalkotások nem jogosultak szerzői jogi védelemre, mivel azokból hiányzik az „emberi beavatkozás”. Stephen Thaler, az Imagination Engines nevű technológiai cég alapítója még tavaly indított pert a szerzői jogi hivatal ellen, miután az megtagadta az általa fejlesztett algoritmus segítségével létrehozott, A Recent Entrance to Paradise című kép védelméről szóló kérelmét. Thaler úgy véli, a mesterséges intelligencia felhasználásával készült alkotások szerzői jogi védelme inspirálná a kreativitást, annak megtagadása viszont szembemegy azzal az elvvel, amely szerint a szerzői jogi védelem minden eredeti, bármilyen kézzelfogható médiumban rögzített szerzői műre kiterjed. 

EX LIBRIS Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Könyvjegytár néven indította el új online tartalomszolgáltatását, amelyen keresztül elsőként a Régi Nyomtatványok Tárában található közel 1100 darabos régi ex libris állomány, valamint a Térkép-, Plakát- és Kisnyomtatványtár modern ex libriseinek tízezer darabos gyűjteményegységéből 3400 dokumentum és ezek variánsai érhetők el. Az ex libris alapvetően a könyv tulajdonosának megjelölésére szolgált, többnyire birtokosának címerét ábrázolta, eredeti funkciójában a könyv kötéstáblájának belső oldalára ragasztották. Az első két magyar könyvjegy – vagy ritkábban használt nevén könyvcímer – a 16. századból származik, a Nürnbergben metszett alkotások Werbőczy István országbíró, illetve Hans Teilnkes pozsonyi polgár számára készültek. A modern, 20. és 21. századi ex librisek között olyan híres személyek könyvjegyei tekinthetők meg az OSZK gyűjteményében, mint Babits Mihály, Bajor Gizi, Faludy György, Hofi Géza vagy Illyés Gyula.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.