Egy hét tudomány 2023/35.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 30.

Interaktív

Rövid hírek: szaurusz, utazás, űrszonda...

TRÍCIUM Megfelel a nemzetközi biztonsági előírásoknak és csak minimális radiológiai kockázatot jelent az, hogy Japánban megkezdték a Fukushima-Daichi nukleáris erőműben tárolt radioaktív (magas tríciumtartalmú) hűtővíz Csendes-óceánba pumpálását – állítja a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által kiadott részletes jelentés. Az erőművet üzemeltető TEPCO (Tokyo Electric Power Company) augusztus 24-én kezdte meg az összesen több mint ezer acélkonténerbe zárt, 1,34 millió tonnányi víz óceánba pumpálását, ami miatt számos, szintén a Csendes-óceán mentén elterülő ország (pl. Kína, Dél-Korea) is tiltakozott. Első körben 17 nap alatt 7800 köbméter hűtővizet pumpálnak a tengerbe, de 2024 márciusáig még három további alkalommal is ürítenek a tengerbe tartályokban tárolt szennyezett vizet, amelyből előzőleg eltávolították a súlyosabban szennyező, erősen radioaktív izotópokat, csupán a vízben az ­oxigénatomokhoz kötötten előforduló hidrogén nehéz (3-as tömegszámú) izotópjával, a tríciummal nem boldogultak. A 2011-es földrengés és cunami nyomán bekövetkezett fukusimai erőmű-katasztrófa, majd az ezt követő kárelhárítás során a reaktorblokkok hűtésére használt (vagy a csapadék-, illetve talajvízből a zónába került) és szennyezetté vált vízben maradó – atommagjában egy proton mellett két neutront tartalmazó – ­trícium felezési ideje 12,32 év. Ennyi idő alatt tűnik el a teljes tríciummennyiség fele negatív béta-bomlással – ennek nyomán hélium-3 izotóp, egy elektron (béta-részecske) és egy elektron antineutrínó keletkezik.

ŰRSZONDA Sikerrel szállt le a Hold déli pólusán a felszíni tanulmányozására szánt indiai űreszköz: a Csandraján–3 misszióval India lett a negyedik nemzet, amelynek sikerült épségben szondát juttatnia a Hold felszínére. Az ISRO indiai űrkutatási szervezet több videót is közzétett arról, ahogy a Vikram leszállóegység augusztus 23-án eléri a Hold felszínét, majd útjára indítja a Pragyan holdjárót. Utóbbinak az lesz az elsődleges feladata, hogy a műszereivel megvizsgálja az égitest eddig még kevéssé feltérképezett déli pólusát, amely a jelentős mennyiségű jég miatt kulcsfontosságú az emberes missziók szempontjából. A leszállóegység és a holdjáró a tervek szerint két hétig marad üzemképes, ezután a holdi éjszaka beköszöntével a rendkívüli hideg és az energiaellátásukhoz szükséges napfény hiánya miatt nem tudnak tovább működni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.