Egy hét tudomány 2023/35.

  • Narancs
  • 2023. augusztus 30.

Interaktív

Rövid hírek: szaurusz, utazás, űrszonda...

TRÍCIUM Megfelel a nemzetközi biztonsági előírásoknak és csak minimális radiológiai kockázatot jelent az, hogy Japánban megkezdték a Fukushima-Daichi nukleáris erőműben tárolt radioaktív (magas tríciumtartalmú) hűtővíz Csendes-óceánba pumpálását – állítja a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség által kiadott részletes jelentés. Az erőművet üzemeltető TEPCO (Tokyo Electric Power Company) augusztus 24-én kezdte meg az összesen több mint ezer acélkonténerbe zárt, 1,34 millió tonnányi víz óceánba pumpálását, ami miatt számos, szintén a Csendes-óceán mentén elterülő ország (pl. Kína, Dél-Korea) is tiltakozott. Első körben 17 nap alatt 7800 köbméter hűtővizet pumpálnak a tengerbe, de 2024 márciusáig még három további alkalommal is ürítenek a tengerbe tartályokban tárolt szennyezett vizet, amelyből előzőleg eltávolították a súlyosabban szennyező, erősen radioaktív izotópokat, csupán a vízben az ­oxigénatomokhoz kötötten előforduló hidrogén nehéz (3-as tömegszámú) izotópjával, a tríciummal nem boldogultak. A 2011-es földrengés és cunami nyomán bekövetkezett fukusimai erőmű-katasztrófa, majd az ezt követő kárelhárítás során a reaktorblokkok hűtésére használt (vagy a csapadék-, illetve talajvízből a zónába került) és szennyezetté vált vízben maradó – atommagjában egy proton mellett két neutront tartalmazó – ­trícium felezési ideje 12,32 év. Ennyi idő alatt tűnik el a teljes tríciummennyiség fele negatív béta-bomlással – ennek nyomán hélium-3 izotóp, egy elektron (béta-részecske) és egy elektron antineutrínó keletkezik.

ŰRSZONDA Sikerrel szállt le a Hold déli pólusán a felszíni tanulmányozására szánt indiai űreszköz: a Csandraján–3 misszióval India lett a negyedik nemzet, amelynek sikerült épségben szondát juttatnia a Hold felszínére. Az ISRO indiai űrkutatási szervezet több videót is közzétett arról, ahogy a Vikram leszállóegység augusztus 23-án eléri a Hold felszínét, majd útjára indítja a Pragyan holdjárót. Utóbbinak az lesz az elsődleges feladata, hogy a műszereivel megvizsgálja az égitest eddig még kevéssé feltérképezett déli pólusát, amely a jelentős mennyiségű jég miatt kulcsfontosságú az emberes missziók szempontjából. A leszállóegység és a holdjáró a tervek szerint két hétig marad üzemképes, ezután a holdi éjszaka beköszöntével a rendkívüli hideg és az energiaellátásukhoz szükséges napfény hiánya miatt nem tudnak tovább működni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.