Egy hét kultúra 2023/42.

  • Narancs
  • 2023. október 18.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

FESTÉK Az Antiquity című folyóirat októberi ­számában megjelent tanulmány szerint az athéni ­Akropolisz Parthenónjáról származó, jelenleg a londoni British Múzeumban őrzött Elgin-márványok nem mindig voltak fehérek, a több mint 2500 éves szobrokat ugyanis eredetileg élénk színű festékkel és bonyolult mintákkal díszítették. Bár az utókor számára csak a tisztára kopott kövek maradtak fenn, az ókori görög és római szobrokat gyakran színezték. Több korabeli műalkotáshoz hasonlóan valószínűleg a Parthenón márványszobrain sem tudtak rendesen megtapadni a színek, ezért idővel lekoptak, a korai restaurálások során ráadásul a figurákon talált apró festéknyomokat is eltávolították. Régészek egy csoportja most lumineszcens képalkotási technika segítségével ­fedezett fel rejtett kémiai elemeket a márványfelületeken, amiből arra következtetnek, hogy egykor kék, fehér és lila festék segítségével virágmintákkal és figuratív ábrázolásokkal díszítették a szobrokat.

ART EXPO Szerdán kezdődött és október 29-ig tart a Godot Kortárs Művészeti ­Intézet kiállítása és művészeti vására, a Godot Art Expo, ahol a látogatók nem csak a műalkotásokat fedezhetik fel, de az alkotókkal is közvetlen kapcsolatba kerülhetnek. Az idei eseményen a szervezők a „Fogadj örökbe egy képzőművészt!” elnevezésű kezdeményezésen keresztül igyekeznek közelebb hozni egymáshoz a művészeket és a művészetre nyitott közönséget, hiszen, ha valaki megvásárol egy műtárgyat, azzal „örökbe fogadja” magát a művészt is, személyes kapcsolatot teremtve az alkotó művészi világával. A Godot Art Expo ehhez széles választékot is kínál: az intézet nyilvános pályázatára érkezett alkotások közül 200 fiatal képzőművész több mint 2000 ­alkotását válogatták be az eseményre, amelyeket „gerilla áron” szerezhetnek meg az érdeklődők. A kezdeményezés célja, hogy erősítse a komplex művészettámogató ökoszisztémát, amely fenntartható módon nyújt megoldást arra, hogy az alkotók a művészetükből éljenek, és ennek révén váljanak ismertté, elismertté.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.