BŰNSZERVEZET Nyolc év börtönbüntetésre ítéltek egy férfit az Egyesült Államokban, aki tagja volt annak az évtizedeken át működő bűnszervezetnek, amely számos értékes műtárgy, köztük Andy Warhol- és Jackson Pollock-festmények ellopásáért felelős. A Thomas Trotta nevű férfi a negyedik gyanúsított, akit a több államra kiterjedő nyomozást követően elítéltek. Az elkövetők az elmúlt két évtizedben összesen 20 múzeumba és műkereskedésbe törtek be. A pennsylvaniai Scrantonban található Everhart Museum kiállításáról 2005-ben lopták el Pollock 1949-es Springs Winter című vásznát és Warhol Le Grande Passion című, 1984-ből származó szitanyomatát, amelyek azóta sem kerültek elő – előbbi becsült értéke közel 12 millió dollár (mintegy 4,4 milliárd forint). Trotta a bíróságon elismerte, hogy részt vett a műalkotások meglovasításában, ahogy azt is bevallotta, hogy egy New Jersey állambeli múzeumból 500 ezer dollár (több mint 184 millió forint) értékben lopott el sporttörténeti emléktárgyakat és relikviákat.
IF DESIGN AWARD A Néprajzi Múzeum állandó gyűjteményi kiállítása elnyerte az if Design Awardot a legjobb kiállítási dizájn és megvalósítás kategóriában. A tavaly ősszel nyílt tárlat 11 ezer pályázó közül került a legjobbak közé. Ez az első alkalom, hogy magyar múzeum e rangos nemzetközi dizájnelismerésben részesült. A kiállítást az Art1st Design Studio tervezte és valósította meg a Néprajzi Múzeumban, ahol hosszú évtizedek után nyílt lehetőség arra, hogy az intézmény nagyszabású gyűjteménye a korábbiaknál jóval átfogóbban bemutatkozhasson. A német if Design Awardot 1954 óta évente osztják ki a legkiemelkedőbb dizájnmegoldásokat bemutató pályázók között termék-, csomagolás-, kommunikációs, építészeti és szolgáltatásdizájn kategóriákban. Az idén 66 országból érkeztek nevezések, amelyeket egy 131 főből álló nemzetközi zsűri rangsorolt.
FOTÓTAVASZ Négy korszakalkotó női fotós munkáit mutatják be a Pécsi Fotótavasz keretében a Zsolnay Negyed m21 Galériájában. A Fotótavasz kiállításai ezúttal a női látásmód sokszínűségére helyezik a hangsúlyt, a tárlatok különböző műfajokat és technikákat ölelnek fel a dokumentarista fotográfiától az absztrakt megközelítésekig. Március 27. és június 1. között Ata Kandó (1913–2017) magyar származású fotográfus 1956 utáni menekültválságot megörökítő képei, valamint Bertien van Manen (1935–2024) holland fényképész 1975-ös budapesti látogatása során készített fotói lesznek láthatók a galériában. Április 3-án újabb két kiállítás nyílik: Nádor Katalin (1938–2018) absztrakt munkáiból, valamint Göbölyös Luca Háttér című fotósorozatából. A négy tárlaton túl május 6. és június 10. között a X. Pécsi Fotóbiennálé, továbbá május 8. és június 6. között a Széchenyi téren megtekinthető 43. Sajtófotó Kiállítás is csatlakozik a Pécsi Fotótavaszhoz.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!