Egy hét tudomány 2022/31.

  • Narancs
  • 2022. augusztus 3.

Interaktív

Rövid hírek: cetcápa, darázs, szaurusz...

KIHALT Végleg kihaltnak nyilvánították az egyik legnagyobb méretű részben édesvízi halat: a kardorrú tok (Psephurus gladius) a Jangce és a Sárga-folyóban (illetve azok vízgyűjtő területén más mellékfolyókban) fordult elő, kihalásához pedig a természeti környezet Kínában zajló, az ökológiai szempontokra fittyet hányó átalakítása, mindenekelőtt a gigantikus gátépítési program vezetett. Nem volt ritka közöttük a 3 méteres példány, de a legnagyobbak elérhették a 7 méter hosszúságot is. Alapvetően a tengerben élt, de ívás idején felúszott a folyókon. Éppen életciklusa tette oly sebezhetővé a folyókon épített óriási gátak okozta élőhely-fragmentációval szemben: ahogy megépültek a nagy gátak (mint a világ legnagyobb vízerőművét kiszolgáló Három-szurdok gát), ezek el is vágták vándorlási útvonalukat, ami pedig végzetesnek bizonyult a túlhalászat miatt amúgy is megtizedelődött kardorrú tok populációja számára (sokáig évente 25 tonnányit fogtak ki belőle). A faj funkcionális kihalása (amikor az állomány létszáma már elégtelen a faj fenntartásához) 1993-ra bekövetkezett, az utolsó példánya valószínűleg 2005 és 2010 között pusztulhatott el (2003 óta egyetlen élő példányt sem láttak), de csak most nyilvánította a halfajt hivatalosan is kihaltnak az IUCN, a vadon élő fajok megőrzésével foglalkozó nemzetközi szervezet.

 

NEHÉZ Az eddig ismert legnagyobb tömegű neutroncsillagot fedezte fel egy csillagászcsoport: az Astrophysical Journal Lettersben publikált tanulmány alapján a PSR J0952-0607 nevű, úgynevezett milliszekundumos pulzár korábban cafatokra tépte és csaknem teljes egészében felfalta csillagkísérőjét, így az eddig ismert legnehezebb (2,35 naptömegnyi) neutroncsillaggá hízott, közben a forgása is felgyorsult. A neutroncsillagok belseje exrém sűrű anyagot tartalmaz: egy köbcentiméternyi ebből ezermilliárd (1012) kilogramm tömegű lehet. A 2,35 naptömeg ugyanakkor már közel van a neutroncsillagok elméleti felső határához: egy ilyen nagy tömegű objektum belsejében már csak elfajult állapotú „neutronlevest”, továbbá up és down (fel és le) típusú kvarkokat tartalmaz, azaz hiányoznak belőle az egzotikusabb részecskék, mint a strange (furcsa) kvarkok vagy a kaonok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.