Egy hét tudomány 2023/23.

  • Narancs
  • 2023. június 7.

Interaktív

Rövid hírek: erdőtűz, árvíz, bolygó... 

ÁRVÍZ Egy igen ritkán előforduló, hármas ciklonsorozat okozta a májusban a főleg az észak-olaszországi Emilia-Romagna régiót sújtó rendkívüli esőzéseket és az azok nyomán fellépő, számos halálos áldozatot követelő áradásokat – állapította meg egy friss vizsgálat, amely szerint magáért az extrém méretű csapadékért, illetve a ciklonkeletkezésért nem az éghajlatváltozás okolható. Az extrém időjárási jelenségek hátterének felderítésén dolgozó World Weather Attribution együttműködés keretében a tudósok a valós eseményeket egy számítógéppel szimulált világgal is összehasonlították, ahol nem zajlik emberi eredetű felmelegedés, és nem tapasztalhatók a fosszilis tüzelőanyagok által kiváltott éghajlatváltozás hatásai. A tanulmányban olvasható becslés szerint 1 a 200-hoz a valószínűsége annak, hogy egy háromhetes perióduson belül három erős mediterrán ciklon csapjon le erre a régióra, azaz extrém ritka eseményről beszélünk. A május 2-án lecsapó első ciklon egy kétéves (és a kutatók szerint zömmel már a klímaváltozás miatt bekövetkező légkörzési változásoknak és az Alpokban lehulló kevés hónak tulajdonított) száraz időszak után érkezett: a talaj annyira kiszáradt, hogy nem tudta elnyelni az első ciklonból kihulló özönvízszerű csapadékot.

 GEJZÍR Gigászi gejzírkitörést fotózott a James Webb űrtávcső a Szaturnusz Enceladus nevű holdján: az űrteleszkóp által megfigyelt egyik érdekes képződmény egy, a holdnál hússzor nagyobb átmérőjű párafelhő volt. Ez a több mint 10 ezer kilométeres jelenség a Föld méretéhez hasonló nagyságú. Ekkora vízkibocsátást még sosem láttak a planetológusok, de a megfigyelés azért is fontos, mert rávilágít, miként lép kölcsönhatásba a holdból származó anyag a Szaturnusz rendszerével, beleértve a bolygó ikonikus gyűrűjét is. Az Enceladus átmérője mindössze 500 kilométer, de különlegessé teszi szerkezete: a hold vastag jeges kérge és kőzetmagja közé ékelődve folyékony óceán húzódik, amelynek sós vize beborítja az egész égitestet. A gejzírszerű jégvulkánok jégtörmeléket, vízgőzt és szerves anyagokat lövellnek a magasba a hold kérgének „tigriscsíkoknak” becézett hasadékaiból. A kutatók már korábban is megfigyeltek ilyen párafelhőket néhány száz kilométerrel a felszín felett, de a James Webb rendkívüli érzékenysége miatt most nagyobb részletességgel sikerült megörökíteni az eseményt. A gejzírből másodpercenként 300 liter víz tör fel: ilyen vízhozammal néhány óra alatt meg lehetne tölteni egy olimpiai úszómedencét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.