Egy hét tudomány 2023/40.

  • Narancs
  • 2023. október 4.

Interaktív

Rövid hírek: Nobel

NOBEL A 2023-as fizikai Nobel-díjat megosztva ítélték oda az Ausztriába szakadt magyar Krausz ­Ferencnek, valamint a francia Pierre Agostininek és Anne L’Huillier-nek, a lézerfizika úttörőinek „kísérleti módszereikért, amelyek az anyagban jelen levő elektronok dinamikájának vizsgálatában alkalmazható ­attoszekundumos fényimpulzusokat generálnak”. Eredményeiknek köszönhetően a fizikusok képessé váltak a másodperc milliárdod részéig tartó fény­impulzusokat használni méréseik során, lehetővé téve az elektronok vizsgálatát. Krausz Ferenc Móron született 1962-ben, 1985-ben még párhuzamosan szerzett villamosmérnöki oklevelet a Műegyetemen és fizikusi diplomát az ELTE TTK-n, kutatómunkáját pedig a BME Fizikai Intézetében kezdte Bakos József ­irányítása alatt a lézerfizika területén, de még a nyolcvanas években külföldre távozott. Doktori fokozatát már a bécsi műszaki egyetemen szerezte 1991-ben, ahol később professzorként is dolgozott. Jelenleg osztrák ­állampolgár, de 2003-ban a németországi Max-Planck-Institut für Quantenoptik igazgatójává nevezték ki, emellett 2004 óta a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität kísérleti fizika tanszékének vezetője.

GYÖMBÉR Segíthetnek az autoimmun betegségek során kialakuló gyulladt állapotok enyhítésében a gyömbérből származó vegyületek – a JCI Insight folyóiratban publikált kutatási eredmény szerint az Ann ­Arbor-i University of Michigan és az University of Colorado orvosi intézetének kutatói úgy találták, hogy gyömbérkészítmények a szájon át adagolva képesek szabályozni a gyulladásos állapotok kialakulásáért felelős fehérvérsejtek (neutrofil granulociták) számát, illetve az ezekhez köthető neutrofil extracelluláris csapdák kialakulását – ezt autoimmun egérmodellen és egészséges embereken is igazolták. A kutatók még 2004-ben fedezték fel, hogy az aktivált neutrofilek hálószerű struktúrákat építenek fel a baktériumok ellen: ezek az ún. extracelluláris csapdák (neutrophil extracellular trap, NET), amelyek a kromoszómák anyagából, a kromatinból és szerin-proteázokból épülnek fel. Feltételezik, hogy önmagukban is képesek elpusztítani a baktériumokat, de ezenfelül fizikailag is megakadályozzák a terjedésüket – autoimmun megbetegedés esetén azonban sajnos akkor is létrejönnek, ha éppen semmi sem indokolná a megjelenésüket. A mostani felfedezés azért lényeges, mert a NET-ek, ezek a mikroszkopikus pókhálószerű struktúrák gerjesztik a gyulladást és a véralvadást, amivel hozzájárulnak számos autoimmun betegség, így a lupus (SLE), az antifoszfolipid szindróma (APS) vagy a reumatoid artritisz súlyos tüneteihez. A vizsgálatok szerint a gyömbér bioaktív vegyületei, mindenekelőtt a gingerol olyan vegyületek képződéséhez járul hozzá a neutrofil granulocitákban, amelyek azután gátolják a kóros NETózis kialakulását.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.