Egy hét tudomány 2023/40.

  • Narancs
  • 2023. október 4.

Interaktív

Rövid hírek: Nobel

NOBEL A 2023-as fizikai Nobel-díjat megosztva ítélték oda az Ausztriába szakadt magyar Krausz ­Ferencnek, valamint a francia Pierre Agostininek és Anne L’Huillier-nek, a lézerfizika úttörőinek „kísérleti módszereikért, amelyek az anyagban jelen levő elektronok dinamikájának vizsgálatában alkalmazható ­attoszekundumos fényimpulzusokat generálnak”. Eredményeiknek köszönhetően a fizikusok képessé váltak a másodperc milliárdod részéig tartó fény­impulzusokat használni méréseik során, lehetővé téve az elektronok vizsgálatát. Krausz Ferenc Móron született 1962-ben, 1985-ben még párhuzamosan szerzett villamosmérnöki oklevelet a Műegyetemen és fizikusi diplomát az ELTE TTK-n, kutatómunkáját pedig a BME Fizikai Intézetében kezdte Bakos József ­irányítása alatt a lézerfizika területén, de még a nyolcvanas években külföldre távozott. Doktori fokozatát már a bécsi műszaki egyetemen szerezte 1991-ben, ahol később professzorként is dolgozott. Jelenleg osztrák ­állampolgár, de 2003-ban a németországi Max-Planck-Institut für Quantenoptik igazgatójává nevezték ki, emellett 2004 óta a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität kísérleti fizika tanszékének vezetője.

GYÖMBÉR Segíthetnek az autoimmun betegségek során kialakuló gyulladt állapotok enyhítésében a gyömbérből származó vegyületek – a JCI Insight folyóiratban publikált kutatási eredmény szerint az Ann ­Arbor-i University of Michigan és az University of Colorado orvosi intézetének kutatói úgy találták, hogy gyömbérkészítmények a szájon át adagolva képesek szabályozni a gyulladásos állapotok kialakulásáért felelős fehérvérsejtek (neutrofil granulociták) számát, illetve az ezekhez köthető neutrofil extracelluláris csapdák kialakulását – ezt autoimmun egérmodellen és egészséges embereken is igazolták. A kutatók még 2004-ben fedezték fel, hogy az aktivált neutrofilek hálószerű struktúrákat építenek fel a baktériumok ellen: ezek az ún. extracelluláris csapdák (neutrophil extracellular trap, NET), amelyek a kromoszómák anyagából, a kromatinból és szerin-proteázokból épülnek fel. Feltételezik, hogy önmagukban is képesek elpusztítani a baktériumokat, de ezenfelül fizikailag is megakadályozzák a terjedésüket – autoimmun megbetegedés esetén azonban sajnos akkor is létrejönnek, ha éppen semmi sem indokolná a megjelenésüket. A mostani felfedezés azért lényeges, mert a NET-ek, ezek a mikroszkopikus pókhálószerű struktúrák gerjesztik a gyulladást és a véralvadást, amivel hozzájárulnak számos autoimmun betegség, így a lupus (SLE), az antifoszfolipid szindróma (APS) vagy a reumatoid artritisz súlyos tüneteihez. A vizsgálatok szerint a gyömbér bioaktív vegyületei, mindenekelőtt a gingerol olyan vegyületek képződéséhez járul hozzá a neutrofil granulocitákban, amelyek azután gátolják a kóros NETózis kialakulását.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.