Club Aliga: előálltak új terveikkel a befektetők, de a helyiek továbbra sem nyugodtak

Kis-Magyarország

Pénteken közmeghallgatást tartanak Balatonvilágoson a fejlesztésről, számos kérdésre vár választ az Aligai Fürdőegyesület.

Új tervekkel álltak elő a hajdani pártüdülőt, a 47 hektáros Balaton-parti Club Aligát fejlesztő befektetők. Az elképzeléseket szerdán az állami hírügynökség üzleti sajtószolgálatán keresztül hozták nyilvánosságra azok után, hogy egyeztettek a balatonvilágosi önkormányzattal. A tervek között szerepel, hogy korábbi elgondolásaikkal ellentétben mégsem bontják el részlegesen az aligai magaspartot azért, hogy oda értékesítendő ingatlanokat építsenek, és lemondtak a magaspart tetejére tervezett 160 szobás luxusszálloda megépítésértől is. Rada Enikő, az Aligai Fürdőegyesület titkára azt mondta a Narancs.hu-nak: ezeket a változtatásokat üdvözlik, de továbbra is várják annak (írásos és nem pedig szóbeli) garanciáit, hogy a strandot, a közutakat és a parti sétányt a jövőben is használhatják a helybeliek, akiket még a Rákosi-érában fosztottak meg szinte a teljes Balaton-partjuktól a pártüdülő, a mai Club Aliga felépítésével.

Ahogy lapunk korábban megírta, Somogy Megyei Kormányhivatal nemrég visszavonta a Club Aliga beruházás környezetvédelmi engedélyét, miután a beruházó cég úgy nyilatkozott, hogy „a fejlesztéseket a környezeti hatásvizsgálati eljárásban vizsgáltakhoz, értékeltekhez képest jelentősen eltérő műszaki tartalommal, moderált beépítési mértékkel, és egyes létesítmények célterületen belüli átpozicionálásával kívánják megvalósítani".

A Club Aliga jelenlegi tulajdonosai - a Pro-Mot Hungária Kft., amit idén márciusban a Bayer Property Zrt. vásárolt meg - szerdán közleményt adtak ki, melyben ez áll: „Balatonvilágos Község Önkormányzatával kezdeményeztek egyeztetést az egykori Club Aliga új tulajdonosai. A kétoldalú megbeszélésen a Bayer Property Zrt. képviselői felvázoltak egy három ütemben tervezett fejlesztési koncepciót, melyben szerepel a leromlott állagú kikötő rekonstrukciója, strandfejlesztés, lakóingatlanok építése és egy főtér (Agóra) létrehozása egyaránt. (...) Az egyeztetés egyik legfontosabb üzenete, hogy a terület reorganizációja során kiemelt figyelmet kap a környezet megóvása, a funkciók megtartása és az emberközpontú fejlesztési irányok teljesítése. A fejlesztés eredményeként létrejövő újrahasznosított településrész továbbra is bejárható marad, és megtartja közfunkcióját. A lakosság részéről megfogalmazott parthoz való lejutás lehetőségét a beruházó a jövőben is biztosítja.”

Mint írták, az Aligaliget teljes, 47 hektáros területére vonatkozó beruházás értéke meghaladja a 100 milliárd forintot, melyből a fejlesztő közel 10 milliárdos, közcélú infrastrukturális fejlesztést is tervez. Átépítik és bővítik a kikőtöt, korszerűsítik a strandot, lakó- és üdülőingatlanok épülnek. Az Agórával integrálnák Aligaligetet a településhez, a tér így közösségi funkciót kapna. A közlemény ugyanakkor kitér arra is, „a képviselő-testület a területre vonatkozó kormányrendelet nyújtotta beépítési lehetőségek kapcsán kifejtette, hogy az nem összeegyeztethető a település érdekeivel. A terület tulajdonosa kinyilatkoztatta, hogy a jelenleg hatályos jogszabályok szerint meghatározott építési paraméterek tekintetében önkorlátozó módon, a beépítési maximumokat nem meríti ki.”

Mindezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy a mai napig érvényben van az a 2020. augusztusi, az aligai fejlesztést kiemelt beruházássá nyilvánító kormányrendelet, amely lehetetlenné teszi, hogy a fejlesztendő területen köztulajdonú sétány, part és utak legyenek. Erről az állami vagyonkezelő és az akkor még izraeli tulajdonú Pro-Mot Hungária Kft. 2007-ben megállapodott, és 2013-ban írásba foglalta a Pro-Mot és az akkori balatonvilágosi képviselő-testület. Ez pedig azért érdekes, mert a most kiadott közlemény szerint a lakosság és a nyaralók hozzáférnének a Balaton-parthoz.

Bőven maradtak tisztázatlan kérdések

„Na, de mi erre a garancia? Erre is választ szeretnénk a pénteken sorra kerülő közmeghallgatáson, melynek egyik napirendi pontja a befektetők tájékoztatója a Club Aliga-fejlesztés legújabb változatáról” – mondta a Narancs.hu-nak Bukovszki András, a fürdőegyesület alelnöke, aki egyben tagja a balatonvilágosi képviselő-testületnek is, így végighallgatta már a minap a fejlesztők tájékoztatóját, de ekkor – amint azt lapunknak elmondta – faggatni nem lehetett őket. Közben – tette hozzá Bukovszki – elkezdték a kikötő felújítását, úgy, hogy erre való hivatkozással a Club Aliga szinte egész területén „építési terület”, vagy „szállítási terület”, sőt, „magánterület” táblákat tettek ki, a lakosok (gyalogosok és autósok) mozgása emiatt igencsak korlátozottá vált ott.

 
Fotó: Narancs.hu

Rada Enikő szerint azzal még, hogy új koncepció készült és felhagytak a magaspart „legyalulásával” és a magaspart tetejére tervezett tájcsúfító gigahotel tervével – amúgy ezek mindegyikét üdvözlik –,

a közlemény nem ad megnyugtató választ arra, hogy közterület lehet-e végre a 7 hektárnyi strand, közpark és közút.

„Közfunkciót, közcélt írnak, de ez megint csak a szokásos, korábban már megtapasztalt porhintésnek tűnik. Mi az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett közterületeket akarunk, nem ígéreteket. A Club Aliga csak az utóbbi időben is néhányszor váltott már tulajdonost, írásos garanciákat kérünk!”

Azt sem értik a fürdőegyletesek, hogy milyen alapon kezdett a befektető az Aliga II-es rész (ez volt hajdan a pártelit nyaralóhelye, a tőlük kerítéssel és őrökkel elválasztott Aliga I-en a „közkáderek” üdülhettek) vízpartig felparcellázott telkeinek értékesítésébe. „Ennek a Balaton-partja is közterület kéne hogy legyen, szabadon bejárható parti sétány – közölte Rada Enikő. – Azt üzenjük tehát a leendő vásárlóknak, hogy ne dőljenek be annak, hogy telkeik a vízig érnek! Az új terveket vizsgálva nem világos számunkra az sem, hogy a kikötőfejlesztés után is megmarad-e a móló közcélú jellege sétány, horgászás céljára. De talán majd a közmeghallgatáson erre is választ kapunk.”

Nyáron még reménykedtek

„Új helyzet van, ismét alkupozícióba kerülhetünk” – bizakodott augusztus elején a fürdőegyesület fórumán Rada Enikő. Akkor arról beszélt, küzdenek a közterületekért, a strandért, a parti sétányért és a közutakért (mindez 7 hektárt jelent a 47 hektáros Club Aligából), és mindaddig kongatni fogják a vészharangot, amíg garanciát nem kapnak arra, hogy ezek nem kerülhetnek magánkézbe. Bukovszki András alelnök azzal csatlakozott hozzá: „Ha a kiemelt státuszt sikerül töröltetni a fejlesztésről, és ha így megmaradnak a közterületek, akkor jöjjön az a fejlesztés!”

Veres Lászlóné korábbi elnök, ma a fürdöegyesület tiszteletbeli elnöke ugyanezen a fórumon azt mondta: „Hét kormány és harminc év van mögöttünk, harcoltunk rengeteg eszközzel, tárgyaltunk, tüntettünk, azért, hogy a Rákosi-időszak törvénytelensége után végre biztosítsák az aligaiaknak, hogy lejuthassanak a Balaton-partjukra. Az államosítás előtt Balatonaliga fürdőtelepnek 1,5 kilométeres vízpartja volt, az a miénk, vissza akarjuk kapni. Annak senki ne dőljön be, hogy ma még beengednek bennünket a Club Aliga területére, mert ez bármikor változhat.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)