Kinevezése után interjút adott az erősen fideszes hangvételű Somogy Televíziónak arról, hogy tudomása szerint mi fog történni az elkövetkező időkben a kampuszon. Ebben az interjúban tette azt a kijelentést, hogy szerinte jó ötlet lenne a polgármestereknek előírni egy bizonyos képzést: „Nekünk mint önkormányzatoknak, a mi patronálásunkkal van egy posztgraduális képzésünk a Debreceni Egyetemen. Most meg fog lepődni, polgármesterképzőnek hívjuk. Ez azért érdekes, mert én hiszek abban, hogy a kormányzat is be fogja azt látni, hogy előbb-utóbb valamilyen végzettséghez kell kötni egy bizonyos lélekszám fölötti települések vezetőinek a választását. Tehát az egy nagyon szép dolog, hogy mindenki választható, aki választó, de azért ez most már valamennyire egy szakma. És, ugye, lehet azt mondani hogy dehogy már, egy polgármesternek az mi, de azt azért úgy szépen elkezdem sorolni, hogy nagyjából mi az, amit egy településen össze kell fogni. Csak a működtetéseket kezdd el mondani, hogy településüzemeltetés, mellette hulladékgazdálkodás, víziközművek, konyhák, étkeztetés, aztán e mellett intézményi működtetések, könyvtár, közművelődés, színházak, aztán egészségügy, háziorvosok, védőnők, aztán mellette, ha még megyek tovább, ott vannak az óvodák, bölcsődék, tehát hogy… És akkor ráadásul nem beszéltünk arról, hogy járdát építeni, utat aszfaltozni, koncepciót kell gyártani, pályázni kell, ismerni kell a strukturális kohéziós alapokat, egy csomó mindent ahhoz, hogy pénz kerüljön az asztalra. Ezt valamilyen módon üzemszervezésileg, gazdaságilag, valamilyen képzést kell adni. Na, egy kicsit hosszú voltam, de azért megpróbáltam rávilágítani, hogy mit csinál egy városi polgármester. Akik jelentkeznek ilyen címre, azoknak azt szeretném mondani, hogy azért olvassanak mindenféleképpen.”
Az elképzelésről lapunk megkérdezett egy jogász, aki szerint a kötelező képzés abszurd. A választójoggal rendelkezők választhatósága alkotmányos jog, azt korlátozni, feltételhez kötni nem lehet. A polgármester egyébként nem egyszemélyben dönt, a képviselő-testületnek vannak szakbizottságai, a hivatalnak szakemberei, tehát a városvezetőnek nem kell mindenhez értenie. Jó menedzserképességek nem ártanak, de a polgármesterjelöltek (vélt) alkalmasságról a választók döntenek.
Megnéztük, mi is ez a képzés valójában. Megtaláltuk a szakleírást a Felvi.hu-n és a felhívást a Debreceni Egyetem honlapján. Kiderült, hogy a három féléves posztgraduális, levelező képzés 2023-ban indult, tehát még nem is végeztek ez első beiskolázott hallgatók, akiknek (illetve az önkormányzatoknak) félévenként 250 ezer forintot kellett fizetniük. Az első csoport 23 fős volt. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) honlapja szerint a „Polgármester Akadémiára” többek között Alsómocsolád, Berhida, Kisrécse, Külsősárd és Lajosmizse polgármesterét sikerült beszervezni. Ennek a levelező képzésnek kerestek épületet a Dunántúlon.
Telefonon elértük Schmidt Jenőt, és megkérdeztük, van-e már konkrétum azzal kapcsolatban, hogy a kormányzat szeretné bevezetni ezt a polgármesterképzést. Azt a lakonikus választ kaptuk, hogy egyelőre nincs, de bízik benne, hogy lesz. Igény, mármint jelentkező lenne rá. Azzal kapcsolatban, hogy mit csinál a Debreceni Egyetem siófoki kampuszának vezetőjeként, Schmidt elmondta, jelenleg a tervezés fázisában tart a projekt, majd jön a megvalósítás. A Somogy Tv-nek adott interjújában azonban olyan elemekről beszélt, amelyekkel kapcsolatban korábban mi is felvetettük, hogy nem közfeladat jellegűek. A felvételen 8:24-nél említi, hogy a kollégiumi rész „működni fog kifele is egy kicsit hotelként is”, majd 13:40-nél kiemeli, hogy teraszt építenének a Balaton felé eső oldalon, ami „tud működni éttermi teraszként is.” 6:28–nál pedig arról beszél, hogy „az egyetemnek nagyon sok külföldi hallgatója van, és azoknak a kreditképzését már jövő év nyarán ide szervezi a Debreceni Egyetem”. Ők azonban nyilvánvalóan nem Siófok vonzáskörzetéből érkező hallgatók, akikre gondolva használatra átengedte a Debreceni Egyetemnek egyik patinás épületét a város.
A Narancs.hu többször foglalkozott azzal, hogy a siófoki önkormányzat bérleti szerződést kötött a Debreceni Egyetemmel az egykori Sió és Hullám szálló épületének használatára. Az elmúlt hetekben többször felkerestük az épületet, ahol a Debreceni Egyetem már elvileg oktat, de semmilyen arra utaló jelet nem láttunk, hogy valaki az épületben tartózkodna. A parkolóban sem állt autó. Az egyik hátsó bejáraton egy hetekkel ezelőtti esemény feliratai voltak kinn. Mint arról a város lapja, a Siófoki Hírek beszámolt, „óvodai-iskolai szociálissegítő” levelező képzés keretében tartottak fejtágítót. A mellékelt képen azt lehet látni, hogy mintegy húsz ember ül székeken és előre néz, de semmilyen jegyzetelésre alkalmas eszköz nincs náluk.
(Címlapképünkön: Schmidt Jenő még Tab polgármestereként a Családbarát Települések Expója nevű rendezvényen 2024. április 19-én. Fotó: MTI/Bús Csaba)