Folytatódik Simonka és Erdős Norbert vitája: győzött vagy vesztett a Fidesz Dél-Békésben?

Kis-Magyarország

Az önkormányzati választáson a dél-békési térségben a Fidesz az eddigi legnagyobb vereségét könyvelhette el, állítja Simonka György volt országgyűlési képviselő, Pusztaottlaka leendő polgármestere. Erdős Norbert helyi fideszes parlamenti képviselő szerint nagy győzelmet aratott a kormánypárt. A két vélemény igen távol áll egymástól, de mi játszódik le a háttérben a két politikus vitájában? Ennek próbáltunk utánajárni.

„Erdős Norbert gyors történelemhamisítási kísérletéről” ír a napokban közzé tett Facebook-bejegyzésében Simonka György. A Pusztaottlaka polgármesterévé választott politikus meglátása szerint a kormánypárt csúfos vereséget szenvedett Dél-Békésben az önkormányzati választáson. Erről egyébként nem sokkal a választás után már posztolt Simonka, ugyancsak Erdős Norbertet támadva. Mostani bejegyzésében viszont már kemény szavakkal támadt neki Erdősnek. Azt veti a szemére, hogy sokan nem kaptak meghívást a dél-békési Fidesz választókerületi ülésére, ám az ott elhangzottak eljutottak mindenkihez. „Véleményem szerint a látottakból, hallottakból egy dolog biztosan kiderült mindenki számára, mégpedig az, hogy Erdős Norbert egy igazi érzéketlen tuskó! Egy csipetnyi bajtársiasság sem szorult bele!” – írta Simonka.  

Ezt arra alapozta, hogy szerinte Erdősnek „gyászolnia kellene a szerencsétlenkedése miatt bekövetkezett történelmi vereséget”, de ehelyett ő másra keni a felelősséget, amiből semmilyen részt nem vállal. Simonka hazugságnak nevezi, hogy Erdős úgy értékeli a térség eredményeit, hogy a 27 településből 25-öt a Fidesz vagy a jobboldal nyert, s gúnyosan felteszi a kérdést, hogy az ő pusztaottlakai győzelmét hova sorolja a térség kormánypárti országgyűlési képviselője. „Vajon mit gondol az a 15 fideszes polgármesterjelölt és a 26 településen induló mintegy száz (fideszes) képviselőjelölt, ahol nem sikerült többséget szerezni a testületekben? És mit gondolhat az a több száz aktivista, akinek a településén Erdős hazugságaival szemben mégsem a Fidesz által támogatott jelöltek nyertek?” – teszi fel a kérdést Simonka, aki amúgy költségvetési csalás miatt vádlott a Fővárosi Törvényszéken folyó perben.

Bejegyzésében azt a következtetést vonja le a volt fideszes parlamenti képviselő, hogy Erdős történelemhamisítási kísérletet hajt végre. Mert „aki nem vak, az látja, hogy Dél-Békésben a helyi Fidesz politika eredménye a történelmi vereség. Pedig az országos kampányháttér minden segítséget megadott, amit az is jól mutat, hogy az EU-listára szavazók körében a Fidesz nálunk is győzött. Viszont a központi kommunikáció nem tudta ellensúlyozni a helyi koncepció és vezetés hiányát. Lássuk be, a körzetünk Erdőssel gazdátlanul sodródik” – írta. Végül azért kárhoztatja Erdőst, mert nem tud kiállni és küzdeni a dél-békésiekért, nem érti gondjaikat, mert nem is itt él. Csupán reklámozza magát, de a szerencsétlenkedéseivel a többszörösen hátrányos és elmaradott térség újabb tíz évvel fog lemaradni a megye többi térségétől, így pedig kárba vész a rengeteg felzárkóztatást segítő projekt, amit az elmúlt évtizedben közös erőfeszítéssel összehoztak. „Erdősék tatárjárása után nagyon nehéz feladat lesz újból felzárkózó pályára állítani Dél-Békést. Ezért mielőbbi és erős összefogásra van szükségünk!” – zárta bejegyzését Simonka.

„Továbbra is fenntartom, hogy a dél-békési választókerület 27 településéből 25-ben a Fidesz, vagy szövetségese, de mindenképpen jobboldali jelölt győzött a polgármester-választáson. A két kivétel Tótkomlós és Orosháza. Ám Tótkomlóson a választás előtt néhány nappal visszalépett a Fidesz polgármesterjelöltje és Zsura Zoltán támogatására kértem a helyieket. Orosházán ugyan az ellenzék győzött, de a legnagyobb testületi frakciót, hat taggal a Fidesz adja” – reagált a Narancs.hu-nak Simonka kritikájára Erdős Norbert. Hozzátette, a választókerületben az EP-választáson a szavazók 44,92 százaléka voksolt a kormánypártra, ami magasabb, mint az országos átlag. Ezt nem érzi vereségnek, egyben nem is tudja mire vélni Simonka ellene intézett ismételt támadását, de igazából, nem is akar foglalkozni ezzel, ahogy a rá tett becsmérlő megjegyzésekkel sem. (Mindehhez hozzátartozik, hogy jelenleg tíz önkormányzati képviselője van a Fidesznek Orosházán, októbertől ez csökken hatra, az egyszerű többséghez a testületben nyolc szavazatra van szükség. Ez az öt képviselővel rendelkező ellenzéknek sincs meg, úgyhogy komoly előzetes egyeztetéseket és kompromisszumokat kíván a 26 ezres lélekszámú dél-békési város működőképességének fenntartása a testületben. Ahogy az is kérdéseket vet fel, hogy mennyi plusz szavazatot jelentett Tótkomlóson Zsura Zoltánnak és civilekből álló csapatának, hogy az utolsó előtti pillanatban, a várható súlyos vereség árnyékában visszalépett a fideszes polgármesterjelölt, s ezt követően a választókat Erdős Zsura támogatására kérte.)

„Úgy tudom, hogy hamarosan Simonka fejére fognak koppintani a történtek miatt, s az sem kizárt, hogy büntetőügye kapcsán rövid időn belül új fejlemények láthatnak majd napvilágot” – értékelte a történteket Fetser János MSZP-s orosházi önkormányzati képviselő. Szigorúan név nélkül nyilatkozva lapunknak néhányan két fideszes politikai maffiózó vitáját és a koncon való marakodását látják az utóbbi hetek történései mögött. Míg volt, aki úgy fogalmazott az általunk megkérdezettek közül, hogy volt Dél-Békésben olyan polgármester, aki „baráti tűzben” nyerte meg a választást. Megint mások úgy fogalmaztak, a vereséget nem érdemes, a győzelmet pedig nem kell megmagyarázni.

„A cél az, hogy megszabaduljunk Erdős Norberttől, ezt pedig nekem kell kimondani, akár mások helyett is” – mondta kérdésünkre Simonka György. A hogyan kérdésre egyelőre nem tudott válaszolni, de hozzátette, hogy a térségben egy Erdős Norberten és érdekkörein kívül eső összefogást kell létrehozni, hogy megakadályozzák a Dél-Békés további süllyedését. Szerinte a tények beszélnek, ezek pedig világosan azt mutatják, hogy nem csak Orosháza és Tótkomlós, hanem Mezőkovácsházán, Battonyán, Medgyesegyházán, Nagyszénáson és több más kisebb településen is elvesztette a Fidesz által támogatott polgármesterjelölt a választást, és egyetlenegy településen sem sikerült többséget szerezni a képviselő-testületben. Holott korábban a Fidesz-logóval vagy a kormánypárt támogatásával induló jelöltek előnyt élveztek, ám a mostani választás azt mutatja, ez már a múlt.

Már a Fideszből is többen szóltak nekem, hogy hagyjam Erdőst, mert ő a múlt embere, letakarítják és 2026 tavaszán ebben a körzetben nem ő lesz az országgyűlési képviselőjelölt. Erre azt válaszoltam, nincs idő még majdnem két évet várni” – mondta végül lapunknak Simonka György.

(Címlapképünkön: Simonka György és a pusztaottlakai testület tagjai megbízólevelük átvétele után. Forrás: Simonka György Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.