Bűnszervezetben, különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalás miatt emelt vádat még 2019 augusztusában a Központi Nyomozó Főügyészség Simonka György akkori fideszes országgyűlési képviselő ellen. A tárgyalás 2020 januárjában nagy sajtóérdeklődés mellett indult. A tanúk elképesztő történeteket meséltek a tárgyaláson, egyebek mellett kukászsákokban Simonkának visszavitt százmilliókról szóltak a vallomások. Majd nyáron a Narancs.hu adta hírül, hogy bírócsere miatt teljesen elölről kezdik a pert.
Lapunk kérdésére még június közepén közölte Szabó József Tamás, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője, hogy egy szervezeti változás miatt újrakezdik az elsőfokú tárgyalást. Ennek az az oka, hogy a tárgyalást eddig vezető bíró, Metzing Márton pályázata sikeres lett, így immár a Kúria büntetőbírájaként folytatja pályafutását, ezért új bírót jelöltek ki a tanács élére. Neki azonban el kell mélyednie az ügy részleteiben, ezért a már így is hosszú tárgyalási szünet után október közepére írták ki az újabb tárgyalási napot. Ez egyben a per újrakezdése is lesz. „Nem szerencsés, végképp nem optimális, de szakmailag és szervezetileg elkerülhetetlen ez a lépés, hiszen kollégánk távozott a Fővárosi Törvényszéktől” – mondta érdeklődésünkre a sajtószóvivő.
Egyes jogászok ezt másként látják. „Megítélésem szerint ilyen nagy súlyú, kiemelt és a közérdeklődés homlokterében álló ügy esetében a Kúriára kinevezett bírót a Simonka-per tárgyalási napjaira vissza lehetett volna rendelni a Fővárosi Törvényszékhez, ami összeférhetetlenséget sem jelentett volna. Pergazdaságossági és igazságszolgáltatási szempontból ez lett volna a helyénvaló” – mondta most a Narancs.hu-nak egy neves, az ügyre rálátó, neve elhallgatását kérő ügyvéd. A cserével ráadásul még akkor is kidobtak az ablakon több mint húsz, az ügyben megtartott tárgyalási napot, ha az október 17-i újrakezdés nyomán lehetőség lesz a gyorsításra, hiszen az eddigi vádlotti és tanúvallomások közokiratként a bíróság rendelkezésére állnak.
A büntetőeljárásól szóló törvény lehetővé teszi, hogy a büntetőperben eddig keletkezett anyagot rövidebben és a lényeget érintően olvassa fel és tekintse át a tanács az új eljárásban, így nem kell mindent felolvasni, ami az elmúlt közel 25 tárgyalási napon elhangzott. Még nyáron ezzel kapcsolatban azt mondta a Narancs.hu-nak a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője: „Elismerem, ez is napokat vesz igénybe, ahogy sok múlik a per szereplőin, a vádat képviselő ügyészségen, a vádlottakon és védőiken, hogy ők az eddigi tárgyalások mely részeit kívánják szó szerint visszahallgatni. Egyben arra is lehetőségük lesz, hogy kezdeményezzék: a per során eddig meghallgatottak közül egyeseket vagy néhányakat újra meghallgasson a bíróság.”
Nem kizárt, hogy a védelem a már meghallgatott tanúk újbóli meghallgatását kéri a büntetőtanácstól, figyelemmel arra, hogy korábban mit vallottak. Mások szerint ettől a korábbi tanúvallomások nem válnak semmissé, mert éppúgy a bíróság rendelkezésére állnak. Különösen érdekes volt annak a hódmezővásárhelyi építési vállalkozónak a 2021. novemberi vallomása, aki a lezsírozott pályázatok nyomán a beruházásokat végezte a per középpontjában álló Magyar Termés TÉSZ és Paprikakert TÉSZ Kft.-nek túlárazva. Ezért kukászsákokban hozta vissza Simonkáéknak a medgyesbodzási központjába az összességében mintegy 600 millió forintot.
Amikor óriási sajtóérdeklődés mellett 2020 januárjában elkezdődött a Simonka-per, akkor többen feltették a kérdést: lesz-e, lehet-e elsőfokon ítélet a 2022-es áprilisi országgyűlési választásig. Most nem csak azt látjuk, hogy nem lett, hanem az októberi újrakezdéssel világossá vált, hogy a 2020 elején távolinak tűnő 2022 tavaszához képest csak fél évvel később, az idén ősszel kezdődik valójában a per tárgyalása. Az ítélet meghozatalakor pedig az időmúlás nyomatékos enyhítő körülménynek számít.
Az sem mellékes, hogy érdekes ponton zárult le a per, majd kezdődik most elölről. Ugyanis az eredeti mentrend szerint most került volna sorra a két koronatanú, Kovács Zoltán és Juhász Gábor meghallgatása, akiknek a korábbi vallomásaira nem kis mértékben épül a vád. Simonka és védői szerint a két tanúnak éppúgy a vádlottak padján volna a helye, ahogy a volt országgyűlési képviselőnek és társainak.
Ahogy arról sem szabad megfeledkezni, 2020 nyarán az egyik medgyesbodzási testületi ülésen azt mondta a képviselőknek Simonka, hogy megítélése szerint: „A vádirat, az nullás!”, és le fogják söpörni a bíróság előtt.
A legtöbb tárgyalási napot figyelemmel követő újságíróként erről annyit mondhatok, hogy ennek kevés nyoma látszott a tárgyalássorozaton. Leszámítva azt, hogy Simonka folyamatosan nem értette, mit keres a vádlottak padján. A volt képviselő egy ellene szőtt összeesküvésről beszélt, az ellene valló tanúkat hazugnak nevezte, akik az állítólag beígért büntetlenség miatt vallanak úgy, ahogy.
Hogy a több tízezer oldalas nyomozati és legalább ezer oldalas tárgyalási anyagban mennyire sikerült elmélyülnie a büntetőtanácsnak, az majd a hétfőn újrainduló perben kiderül. A büntetőper vádirata bűnszervezeti alakzatban látta megvalósulni a költségvetési csalást, ahol a kárérték 1,4 milliárd forint, ezért kell felelnie Simonkának és 32 vádlott-társának. A Központi Nyomozó Főügyészség vádirata termelési és értékesítési szövetkezeteknél elkövetett bűncselekményektől elkülönítette a EU-s források felhasználásában feltárt szabálytalanságokat. Így ha majd egyszer lezárul ez a per, akkor feltehetően indul egy másik, gyaníthatóan még nagyobb kárértékkel, amelyben Simonka valószínűleg ismét szereplő lesz.