Kétmilliós sérelemdíj 2 másodpercért? Tovább görög az alpári makói videó ügye

Kis-Magyarország

A feljelentő meggondolta magát: a felvétel készítőjét nem, csak a DK-s terjesztőt idézteti bíróság elé. 

Most már csak egy ember ellen folyik eljárás „nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó becsületsértés” ügyében a Makói Járásbíróságon egy lejárató videó miatt: a Demokratikus Koalíció makói önkormányzati képviselője, Mucsi Tamás ellen.

A makói kormánypárti polgármesterről, Farkas Éva Erzsébetről és a képviselő-testület Fidesz-frakciójának több tagjáról készített alpári videóösszeállítást ő osztotta meg a Makón élekből kitiltottak nevű Facebook-csoportban, miután egy ismerőse elküldte neki. Mucsi mint a helyi közéleti csatározások furcsa dokumentumát tette közzé a videót, azzal, hogy nem ért egyet a hangnemével, és ez szerinte nem demokrata szellemi termék. Utalt arra, hogy az is érdekes, a Fidesz-frakció tagjai közül kik nem szerepelnek a videóban. (Azt, hogy ki készítette videóösszeállítást, egyelőre nem lehet tudni.)

Ebből arra is lehetett gondolni, szerinte a kormánypárti frakció egyik fele készített videót a másik feléről, és hogy ez az összeállítás tényleg valamilyen belső harc eredménye. Az érintettek ezt cáfolták. Azt azonban, hogy lehet valamilyen feszültség a Fideszen belül Makón, a kormánypárthoz közel álló helyi hírportál is tárgyalta.

A megosztás után néhány nappal, január 22-én a videón látható egyik ember – aki nem választott képviselő, így a nevét nem írjuk le – feljelentést tett a rendőrségen. Abban az iratban még „a terjesztő mellett a videó elkészítőjének felelősségre vonását” is kérte a rendőrségtől. Az ügy a Makói Járásbíróságra került. Az oda címzett kiegészítésben már úgy pontosítja a feljelentést, hogy Mucsi Tamás ellen kíván feljelentést tenni,

az egész, 1 perc 26 másodperces videót sérelmezi, de különösen a 49. és 50. másodpercet, mert akkor jelenik meg egy róla készült fotó.

A videó nem szellemes paródia, hanem nagyon alacsony színvonalú montázs. Fotók sorjáznak rajta, néhány gunyoros felirat olvasható, közben egy argentin szappanopera, a Vad angyal zenéje hallható, amit néha megszakít egy-egy gusztustalan hangeffekt: tehénbőgés, szellentés, böfögés, nyerítés.

A feljelentő által kifogásolt, egyébként nem előnytelen fotón ő látható egy ló mellett. Úgy ítéli meg, a videóban való ábrázolása sérti őt emberi méltóságában, alkalmas arra, hogy a becsületét csorbítsa, és „hamis ábrázolásával félrevezesse a csoport látogatóit”. Mucsi felelősségre vonása mellett azt is kéri a bíróságtól, ítéljen meg számára 2 millió forint sérelemdíjat. Ez azokból az iratokból derül ki, amelyeket Mucsi Tamás mutatott meg lapunknak.

Nem ő az egyetlen ellenzéki, akit azért jelentettek föl, mert megosztott valamit a Facebookon.

2015-ben Siófokon 17 ember – köztük DK-s és MSZP-s helyi politikusok – ellen indított magánvádas eljárást Balázs Árpád, a város korábbi kormánypárti polgármestere, egy Facebook-poszt megosztása miatt. Az a bejegyzés arról szólt, hogy még Balázs hivatali ideje alatt egy siófoki belvárosi önkormányzati lakást eladtak a szomszédos épület tulajdonosának, a posztoló szerint gyanúsan alacsony áron és szabálytalanul.

Ott az Árpi Lapjáról Kitiltottak Társasága volt az oldal neve, ahol a poszt megjelent. Balázs Árpád sérelmesnek találta a posztoló állításait, ezért indított pert rágalmazás címén. Az ügyészség közvádassá minősítette az eljárást, arra hivatkozva, hogy a bejegyzésben tárgyalt történet idején a magánvádló még polgármester volt.

Emiatt azokat a feljelentett embereket, akiket sikerült azonosítani, rabosították is a rendőrségen.

Utóbb a Fonyódi Járási Ügyészség visszaminősítette az ügyet magánvádassá, és elfogultság miatt a Siófoki Járásbíróság helyett Szekszárdon indult el a per.

A beazonosított vádlottaknak fölajánlották, kérjenek nyilvánosan bocsánatot, ebbe azonban nem mentek bele, mert úgy gondolták, hogy egy közügyben született poszt megosztása miatt nem lehet őket felelősségre vonni. Közben a posztot az eljárás híre miatt több ezren osztották meg, és az ügy az Országgyűlésben is szóba került.

A Szekszárdi Járásbíróság első fokon megszüntette az eljárást a feljelentettekkel szemben, mert úgy látta, a bejegyzésben nincsenek olyan becsmérlő kifejezések, amelyek sértenék a közszereplőt emberi mivoltában, becsületében. Balázs Árpád fellebbezett, de a Szekszárdi Törvényszék is úgy találta 2016. november 3-án, hogy nem érdemelnek büntetést a feljelentett személyek. Mindkét bíróság úgy látta, hogy „a magánvádló mint volt polgármester közszereplőnek tekintendő”, és „a magánvádló által sérelmezett bejegyzés, amelyet a vádlottak megosztottak, pusztán kritikai észrevételeket tartalmaz a magánvádló által kiírt korábbi pályázattal kapcsolatban.”

(Címlapképünkön: Fideszes jelöltek 2014-ben Makón. Középen Farkas Éva Erzsébet polgármester, Czirbus Gábor volt fideszes alpolgármester és Mágori András, a helyi Fidesz-frakció év elején lemondott vezetője. Forrás: Czirbus Gábor/Facebook)

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.

Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet. De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket itt.

Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.