„Kezdem utólag azt hinni, hogy csicska vagy stróman voltam” – folytatódott az orosházi Pilot-per

Kis-Magyarország

Előre lezsírozott közbeszerzések vádjával áll a Gyulai Járásbíróság előtt két vádlott. Csütörtökön tanúk sorát hallgatta meg a bíróság, akik összességében a kollektív amnézia tünetegyüttesét mutatták be.

„Fogalmam sem volt, miről szól ez a dolog, árajánlatot nem készítettem, én csak aláírtam és a céges bélyegzővel lepecsételtem. (…) Mindent B. Zsolt intézett, nekem fogalmam sincs semmiről. Azt mondta, itt egy pályázat, majd nyerünk és nem lesz semmi baj. Nem kaptam ezért semmit B.-től, ha bűncselekményt követtem el, megbántam, nem tudom, miért tettem, végig sem gondoltam az egészet” – saját szavaival így foglalható össze M. Mária tanú csütörtöki tanúvallomása a Gyulai Járásbíróság előtt. Végül szinte kétségbeesve azt mondta:

„Kezdem utólag azt hinni, hogy csicska vagy stróman voltam.”

M. Mária 2015-2016-ban egy fővárosi autókereskedés, a Buda-Mobil Kft. ügyvezetője volt. Cégét mind az orosházi, mind a pusztaottlakai önkormányzat meghívásos pályázat keretében kérte arra, hogy értékes városi terepjárókra, autóbuszra, hűtővel ellátott teherautóra és gépi alkatrészekre tegyen árajánlatot. A kérdésekre adott válaszából kiderült, hogy az utóbb büntetővégzésben elmarasztalt M. Mária utólag sem beszélt B. Zsolttal és nem próbálta tisztázni vele, hogyan és miért keverte bele egy büntetőügybe, amelyből ráadásul, állítása szerint, semmilyen anyagi haszna nem származott. 

A Mati Autó Kft. egykori ügyvezetője, a most ugyancsak tanúként meghallgatott B. Alexandra – túl azon, hogy nem emlékezett semmire – azt sem tudta Varga László bíró kérdésére megmondani, hogy már nem tudja felidézni a történteket, vagy valakik visszaéltek az általa vezetett cég nevével, s így adtak be árajánlatot az orosházi és a pusztaottlakai önkormányzatok meghívásos közbeszerzési pályázataira. M. Csilla, a pusztaottlakai önkormányzat egykori pénzügyi ügyintézője pedig „speciális okokra” hivatkozva nem tárta fel a bíróság előtt jelenlegi foglalkozását, ám ennek miértjével adós maradt.

Ahogy arról lapunk már korábban beszámolt, országos mintaprojektnek indult az a dél-békési Pilot-program, amely az önfenntartó termelési tevékenységeket segítette volna. De óriási veszteség, kormányzati visszakozás, majd egy orosházi ellenzéki képviselő feljelentése nyomán büntetőügy lett belőle. Versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban vétsége, valamint más bűncselekmények miatt a folyamatban lévő büntetőügyben a bíróság tavaly decemberben 11 vádlott ellen hozott büntetővégzést. Ennek nyomán felfüggesztett szabadságvesztésre és pénzbüntetésre ítélték a vádlottakat. (Közülük többet ezen a tárgyalási napon tanúként hallgatott meg a bíróság.) Az enyhének tűnő ítéletek ellenére ketten tárgyalás megtartását kérték, mert nem ismerik el, hogy bűncselekményt követtek volna el: K. Árpád vállalkozó és K. Tamás volt közbeszerzési szakértő ül most a vádlottak padján

A büntetőper idén márciusi kezdetén felolvasott vádirat megállapításai szerint a Pilot-programban meghirdetett gépjármű- és gépalkatrészész-beszerzések, valamint az orosházi önkormányzat által beszerzett ún. Dottó-vonattal kapcsolatban a hirdetmény nélkül meghirdetett közbeszerzési pályázatok mindegyike szabálytalan volt. Ugyanis a benne résztvevők előre mindenben megegyeztek, így abban is, ki lesz azok győztese. Sőt, a győztes cég ügyvezetője, B. Zsolt, a jelenleg felszámolás alatt lévő Szerviz-Bodzás Kft. képviselője az orosházi önkormányzat vezetőinek és a közbeszerzést végző Projektfelügyelet Kft. asszisztálásával – minden idevágó jogszabályt megszegve – maga kereste fel a meghívott cégeket, kért árajánlatot tőlük és továbbította feléjük a pályázat műszaki paramétereit, aztán minden esetben az általa képviselt cég nyert.

 
 
A Dottó-vonat

Az így okozott kár mértéke mintegy 60 millió forint, de ahogy a csütörtöki tárgyalás szünetében az ügyben feljelentést tevő és a tárgyaláson a hallgatóság soriban megjelenő Fetser János orosházi MSZP-s képviselő elmondta a Narancs.hu-nak:

„Állatorvosi lóval állunk szemben, ugyanis ezekben az ún. közbeszerzésekben az összes lehetséges visszaéléssel, csalással, előre egyeztett ajánlatokkal, utólagos lepapírozással és összebeszéléssel találkozni lehet.”

A nem mindennapi közbeszerzési umbulda középpontjában álló B. Zsolt, a Simonka Györgyhöz egykor közel álló Szerviz-Bodzás Kft. egykori ügyvezetője elfeledkezett tanúkénti meghallgatásáról, ezért szünetet rendelt el a bíróság. B. Zsolt megérkezése utáni vallomása azonban vajmi kevés konkrétumot tartalmazott. Mondandója nagyjából úgy foglalható össze: a történtek óta annyi minden történt vele, hogy gyakorlatilag nem emlékszik semmire, noha a vád tárgyává tett három, szinte minden elemében szabálytalan közbeszerzésnek nyertese az általa képviselt cég volt. Sőt, minden idevágó szabályt megsértve mint ajánlattevő ő kereste fel meghívásos pályázat többi érintettjét, s velük egyeztette, hogy a Szerviz-Bodzás Kft.-nél rosszabb ajánlatot adjanak be, vagy ne is adjanak be árajánlatot. 

Némiképp elgondolkodtató volt, hogy a bíró kérdésére azt mondta, összesen 4-5 közbeszerzésen vett részt a cége, ám a vád tárgyává tett háromra nem vagy alig emlékszik. Jókora ellentmondásba keveredett, amikor azt kérdezték tőle, honnan értesült a kiírt közbeszerzési pályázatokról. Erre ugyanis azt válaszolta, hogy azokat a pusztaottlakai önkormányzat hirdetőtábláján látta, miközben a meghívásos pályázat lényege, hogy a kiíró – jelen esetben az orosházi és a pusztaottlakai önkormányzat – invitálja tenderre az adott céget. B. Zsolt arra sem tudott válaszolni, kitől és hogyan értesült, hogy cégét meghívták a közbeszerzési tenderre. Jellemző fordulata volt a csütörtöki tárgyalásnak, hogy a vádat képviselő ügyész úgy fakadt ki, hogy „feladja”, mert annyira semmire nem emlékszik a tanú, hogy nem tud mit kérdezni tőle.

Azonban Varga László bíró tovább próbálkozott. Így olyan információmorzsák derültek ki, hogy annak idején B. Zsoltnak az orosházi önkormányzat egyik munkatársa, K. László szólt arról, hogy hamarosan az ún. városi Dottó-vonat beszerzésére közbeszerzési eljárást ír ki az önkormányzat. Ennek ellenére a tanú nem emlékezett, hogy honnan tudta meg, cége is a szerencsés meghívottak között van, sőt végül nyert is. Erre a bíró arra hívta fel a tanú figyelmét, hogy hamis tanúvallomást nem csupán az és úgy tehet, hogy valótlan tényeket mond, hanem úgy is, ha általa tudott tényeket elhallgatja. Ezt B. Zsolt megértette, de kitartott amellett, hogy szinte semmire sem emlékszik.

A tárgyalás csúcspontja – vagy mélypontja? – akkor jött el, amikor a bíró rákérdezett arra, hogy a tanú az ellene ez ügyben lefolytatott büntetőeljárás egészében miért nem tett még csak kísérletet sem arra, hogy tisztázza, cége a szabályok szerint, tisztességesen járt el, amikor ez elemi érdeke lett volna. Erre B. Zsolt azt válaszolta, meg volt győződve, hogy minden rendben zajlott le. Amikor Varga László bíró azt firtatta, hogyan gondolhatta ezt a büntetőeljárás megindulása és az őt elmarasztaló végzés után, akkor B. Zsolt azt válaszolta: „Valószínűleg máshol járt az esze.” A bíró megkérdezte, hogy korábbi vádlottként mégis hol járt az esze, akkor erre azt mondta: „Ezt nem tudja, erre már nem emlékszik.”

A csütörtöki tárgyalást figyelemmel kísérte az orosházi képviselő-testület két ellenzéki tagja, Fetser János és Raffai János, akik elmondták, hogy a tisztánlátás és a tájékozódás érdekében jöttek el, egyben elhívták a büntetőperre a testület fideszes vezetését, élén Dávid Zoltán fideszes polgármesterrel, valamint az orosházi önkormányzati médiát is, hogy tájékoztassák a helyi közvéleményt a fejleményekről. De sem a városvezetés, sem az önkormányzati média képviselő nem jöttek el.

A per ősszel folytatódik a Gyulai Járásbíróságon.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.