Ki a felelős, hogy 500 millió forintot vissza kell fizetni? – vitáztak a polgármesterek Dél-Békésben

Kis-Magyarország

Nem ismeri el visszafizetési kötelezettségét, ezért polgári pert indít a Miniszterelnökség ellen a Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás, így döntött pénteken a testület. Vizsgálóbizottságot állítanak fel, amely tisztázza a történteket és a felelősöket keresi. A félmilliárdos visszafizetés lehetetlennek tűnik, ezért a társulás megszűnése és még Simonka György volt fideszes parlamenti képviselő is szóba került. 

Ahogy a Narancs.hu elsőként beszámolt, szabálytalanságok sorára hivatkozva a Miniszterelnökség emberi erőforrás fejlesztéséért felelős államtitkársága a teljes támogatási összeget, 492 millió forintot visszaköveteli a történtek idején Varga Gusztáv fideszes mezőkovácsházi polgármester által vezetett Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulástól és az ebben képviselt településektől (Battonya, Dombegyház, Kevermes, Medgyesegyháza, Mezőhegyes és Mezőkovácsháza, valamint a Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás). Varga azóta már nem polgármester és kistérségi elnök, mégis többszörös érintettsége okán feltűnő volt, hogy nem volt ott a forró hangulatú pénteki kistérségi ülésen.

A pénteki rendkívüli mezőkovácsházi társulási ülésen ugyanis 18 dühös polgármester vitázott arról, hogyan állhatott elő az a helyzet, hogy egy öt évvel ezelőtt elnyert és 2018-2020 között végrehajtott humánerőforrás-program teljes támogatási összegét – egy szabálytalansági vizsgálat után – vissza kell fizetniük a Miniszterelnökség illetékes államtitkárságának. Ám a jó másfél órás, időnként parázs hangulatú vita után több maradt a kérdés, mint a válasz.

Bár több polgármester a távozásával tiltakozott a szavazás ellen és kivonult, arról döntött végül a grémium, hogy nem ismerik el a vizsgálat megállapításait, ezért

30 napon belül nem fizetik vissza a közel félmilliárd forintot, hanem polgári peres eljárásban próbálják igazukat érvényesítni.

Szerintük ugyanis megvalósult a program, még ha adminisztrációs és dokumentációs hiányosságok voltak is. Ha ez nem sikerülne, akkor pedig részletfizetési kedvezményt kérnek. 

Ezzel párhuzamosan arról is határoztak a polgármesterek, hogy vizsgálóbizottságot állítanak fel, amelyben a polgármesterek mellett szakemberek is helyet kapnak. A testület célja, hogy tisztázza a történteket, s azt is, mindezért kik lehetnek a felelősek, ezért nem zárják ki egy későbbi büntetőfeljelentés megtételét sem. Ez a belső vizsgálat és az azt követő esetleges jogi eljárás viszont semmiben nem akasztja meg azt a vitát, amely a dél-békési kistérség és a Miniszterelnökség között folyik.

 
A Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás ülése pénteken 
Fotó: Bod Tamás
 

Több polgármester is arról beszélt a kistérségi társulás pénteki ülésén, hogy tudomásuk szerint a településükön a program minden elemében megvalósult. Igaz, tették hozzá, hogy ennek a dokumentációja hiányos volt, márpedig így a program teljesülését nem hagyhatta jóvá az illetékes államtitkárság.

A projekt megvalósításának adminisztrációjában viszont tényleg elképesztő hibák történtek – derült ki az ülésen. Egy tavaly nyáron, a Miniszterelnökségtől a társulásnak és a projekt menedzsmentjének küldött harmadik hiánypótlásra az illetékesek máig nem válaszoltak, noha azóta másfél év telt el. Míg az idén nyáron az államtitkárságról érkezett

szabálytalansági eljárás eredményéről szóló jelentést a projekt kommunikációs felületén senki nem nyitotta meg, így csak hónapokkal később értesültek erről.

A teljes képhez tartozik, hogy ezt észlelte az államtitkárság is, ám ennek ellenére nem kereste meg levélben a kistérséget, hogy értesítse őket a súlyos pénzügyi döntésről.

Vajda Norbert független végegyházi polgármester a kistérség belső kommunikációját bírálta, többek között azt, hogy csupán két napja tudják, hogy összességében majdnem 500 millió forint visszafizetésére kötelezték a kistérségi társulást és a hét települést. Ebben Csepreghy Elemér független mezőkovácsházi polgármester, a kistérségi mostani elnöke elismerte felelősségét. Ám hozzátette, úgy gondolták, hogy a szabálytalansági eljárásra adott válaszuk nyomán minden tisztázódik és kötelezettség nélkül megszűnik a vizsgálat. Nem így történt.

 
A mezőkovácsházi városháza
Fotó: Bod Tamás
 

Mások a projektmenedzsmentet munkáját bírálták. Kraller József fideszes medgyesegyházi polgármester hozzászólásában óvott attól, hogy „most egymásnak essenek a polgármesterek”, de jelezte azt is, hogy a félmilliárdos visszafizetési felszólítás miatt minden településvezető vállán nagy teher van.

A kistérség munkaszervezetének vezetője, Szilbereisz Edit arra hívta fel a figyelmet, hogy a társulás tagdíjakból tartja fenn magát, így esély sincs arra, hogy a közel 380 millió visszafizetési kötelezettségét teljesítse. (A visszafizetés további 112 milliós összegét a projektben részt vevő hét településnek kell visszautalni.) Arra nincs válasz, ha a kistérség képtelen visszafizetni a több százmilliós összeget, akkor ki köteles helyette helyt állni? Eddig ugyanis a magyar önkormányzatiság történetében aligha akadt példa hasonlóra. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a kistérség 18 településéből a programban csak hét város és község vett részt. Így kérdés, milyen felelőssége van a többi tizenegy településnek? Közülük több község polgármestere egyértelművé tette, egyetlen fillért sem fognak fizetni.

Elhangzott az is, hogy a dél-békési kistérség ellen indított

szabálytalansági eljárás november 9-én lett jogerős, és azóta minden nap 75 ezer forintos büntetőkamat ketyeg, amely így lassan eléri már a 2 millió forintot.

Csepreghy Elemér az ülésen elmondta, hogy a projektmenedzsment feladatát ellátó, a Békés Megyei Önkormányzat tulajdonában lévő Békés Megyei Vállalkozási és Fejlesztési Nonprofit Kft. felszámolás alatt van, „munkatársai szétspricceltek, csak telefonon érhetők el”. Ám ettől a projekt lebonyolításában, főként,  hogy munkatársai rendszeres díjazásban részesültek, felelősséggel tartoznak.

A polgármesterek közül többen azt mondták, nem bonyolult és nem bűncselekménnyel teli történetről van szó. Szerintük a menedzsment hanyagul végezte a munkáját, a települések vezetői pedig egyetlen fillért sem tettek zsebre.

 
Szavazás a pénteki ülésen 
Fotó: Bod Tamás

Tovább árnyalja viszont a képet, hogy a projektmenedzsment mögött álló cégnek, a Békés Megyei Vállalkozási és Fejlesztési Nonprofit Kft. felügyelőbizottságának az elnöke a kérdéses időszakban az a Varga Gusztáv volt, aki ugyanekkor a Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulást is vezette, ami a történtek fényében pikáns felállásnak tűnik. (Varga Gusztáv alig két évvel ezelőtt még az ötvenes évek stílusában ajnározta egy nyílt levélben Simonka György fideszes parlamenti képviselőt. A már akkor súlyos vádak miatt a vádlottak padján ülő Simonka munkáját történelmi léptékűnek nevezte.)

Boros Csaba független battonyai polgármester, a projekt konzorciumának vezetője az ülésen elmondta, az előző battonyai városvezető utasításra lépett be a programba. Ez félreérthetetlen utalás volt Simonka György korábbi fideszes országgyűlési képviselő lehetséges szerepére. (Simonka egyébként jelen lehetett volna az ülésen, ugyanis, ahogy a Narancs.hu elsőként beszámolt, nemrégiben a társuláshoz tartozó Pusztaottlaka alpolgármestere lett, ám hiába kerestük őt a pénteki ülésen, ahogy a korábbi pályázatíróját és legközelebbi munkatársát, Krisztován Annát is, aki a projektmenedzsment munkájában tevékenyen részt vett.)

A vitában komolyan felmerült, hogy a történtek miatt megszüntetik a kistérségi társulást, de ez a pénzügyi kötelezettségeket nem tenné semmissé. A határozati javaslatok szavazásakor több polgármester elhagyta a termet. Erre Csepreghy Elemér megjegyezte, tudja, hogy nem akarnak voksolni, de ettől a döntések még rájuk és településeikre is érvényesek lesznek. A kistérség azt szeretné elérni a bíróságon, hogy ne kelljen semmit visszafizetnie, hiszen megítélésük szerint a program megvalósult. Vagy legalábbis, jelentős mérsékeljék a visszakért összeget. Valószínűleg hosszú harc kezdődik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.