Az elmúlt napokban tapasztalhattuk, hogy döbbenetesen megnőtt az embercsempész tevékenység a régiónkban. Migrációs főútvonallá változott a Börzsöny, így községünk is"
– írta Diósjenő polgármestere, Székely József az önkormányzat honlapján. Hozzátette,
"ismeretlen rendszámú, fiatal férfiakkal tömött furgonok és kisbuszok söpörnek végig nagy sebességgel, jellemzően az éjszakai órákban a községen. Hátizsákos – nem turistának kinéző – népes csoportokkal lehet találkozni az erdőben. Az, amit a híradóban láttunk a déli határról, az élőben zajlik a szemünk előtt."
A település vezetője fokozott elővigyázatosságra inti az ott élőket, arra kérve őket, hogy "senki ne próbálja saját szakállára megállítani vagy feltartóztatni a járműveket, vagy csoportokat. Ha szükséges, ha fenyegetve érzi bárki magát, hívják a segélyhívót".
Az utóbbi időben Magyarország déli határán egyre nagyobb a migrációs nyomás és a Szlovákiával határos területeken is egyre több a probléma. A szlovák államfő, Zuzana Čaputová azt nyilatkozta egy hete, hogy "számos migráns, akik most Szlovákiában vannak, korábban Magyarországon voltak. Tény, hogy gond nélkül érkeznek hozzánk." Meglepőnek nevezte, hogy Magyarországon több mint 1400 embercsempészés miatt fogva tartott embert engedtek ki a börtönökből. Azt mondta, beszélni fog Novák Katalin magyar államfővel az illegális migrációról.
Az Európai Bizottság július közepén kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a külföldi embercsempészek szabadon engedése miatt. A testület úgy véli, hogy Magyarország ezzel több uniós irányelvet is megsértett, a csempészet bűncselekménye miatt elítélt személyekre alkalmazandó ilyen lerövidített szankciók nem hatékonyak és nem is visszatartó erejűek, nem veszik figyelembe a szóban forgó esetek körülményeit.
Mint ismert, április végén lépett hatályba az a kormányrendelet, amely lehetővé teszi, hogy az embercsempészek kiszabaduljanak a magyar börtönökből. A magyar állam azt kéri ezért tőlük, hogy 72 órán belül hagyják el Magyarországot. De a kilépő külföldi elítéltet a hatóságok nem kísérik el a határig, hogy megbizonyosodjanak arról, elhagyták-e az országot. Ehelyett rájuk bízzák, hogy a kötelezettségüknek eleget tesznek-e. Amennyiben nem, és újra elkapják őket, visszakerülnek a börtönbe, fegyházba. A büntetésükből le nem töltött időszakot egy másik országban kellene leülniük, de senki nem ellenőrzi, hogy más ország hatóságánál jelentkeznek-e.