Délelőtt felvették az aláírásgyűjtő íveket a Fidesz polgármesterjelöltje és képviselőjelöltjei Szentesen, délután pedig Bozó Zoltán, a polgármesterjelölt már videóüzenetben jelentette be, néhány óra alatt összejött az induláshoz szükséges mennyiségű támogató szignó. Ettől függetlenül gyűjtenek tovább. Ez április 20-án, szombaton történt.
A munkában a jelöltek és a helyi aktivisták baráti segítséget is kaptak. „Megszólítottak az utcán április 21-én, vasárnap. Öten voltak, három férfi, két hölgy. Azt kérték, írjak alá a körzetben induló fideszes jelöltnek, de a nevét nem mondták. Pedig az íven rajta van. Az, hogy nem helyiek, érződött a beszédjükön, és aztán egy szerb és egy magyar rendszámú autóba ültek be. Hallottam később, hogy mások egy képviselőjelölthöz is odamentek így, hogy a fideszes jelöltnek gyűjtenek aláírást. Akit megszólítottak, szintén aláírást gyűjtött, de magának, és a saját plakátja alatt állt, de nem ismerték föl” – írta a Narancs.hu-nak egy szentesi hölgy, aki nem szerette volna a nevét leírva látni.
Szintén 21-én írta meg a Szentesi Skacok nevű internetes oldal, hogy a szentesi Fidesz-iroda parkolójában szerbiai rendszámú autók álltak, és a városban vajdaságiak is gyűjtötték az aláírást a pártnak.
A következő hétfőn megkérdeztük e-mailben a Fidesz szentesi szervezetét, kedden pedig Bozó Zoltán polgármesterjelöltet, megfelel-e a valóságnak az, hogy vajdasági magyar segítők közreműködtek az aláírásgyűjtésben. A párttól és a jelölttől egy hét alatt sem érkezett reakció, pedig más esetben két napon belül válaszoltak.
A Szentesi Skacok „nettó törvénysértésnek” nevezte, hogy külföldiek vesznek részt a magyarországi választási eljárás lebonyolításában. Ez azonban nem így van.
A Narancs.hu kérdésére a Csongrád-Csanád Vármegyei Választási Iroda vezetője, Égető Gábor a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény 123. paragrafusát idézte: „ajánlást a polgárok zaklatása nélkül a jelölő szervezet képviselője vagy a jelöltként indulni szándékozó választópolgár, illetve annak képviselője bárhol gyűjthet”. A 2/2024. (III. 11.) IM-rendelet 14. melléklete pedig úgy szól, az ajánlóíven „meg kell jelölni az ajánlást gyűjtő polgár neve mellett a személyi azonosítóját, vagy személyazonosító igazolványának/útlevelének/vezetői engedélyének számát”. Tehát a törvény nem köti ki, hogy csak magyar állampolgár és csak helybeli gyűjthet ajánlást, „azonban személyi azonosítóval, vagy a fent felsorolt személyi okmányok valamelyikével rendelkeznie kell az ajánlást gyűjtő polgárnak” – írta Égető Gábor. Hozzátette, hogy ez a tájékoztatás „nem minősül jogi állásfoglalásnak”.
Két éve erdélyi egyetemistákat toborozott segítőnek a Fidesz a választási kampány idejére:
Azt, hogy jönni fognak vajdasági aktivisták az önkormányzati választási kampány idején, kiderült már tavaly decemberben. A 444-en látható a videó, amelyen Lázár János építési és közlekedési miniszter tavaly decemberben Szabadkán Pásztor Bálinttal, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével ottani aktivisták társaságában beszélt. Az összejövetelen szó volt arról, hogy Lázár János országgyűlési választókerületéből negyven fideszes aktivista ment a decemberi szerbiai választások idejére segíteni a VMSZ-nek. Ez azért fontos – érvelt Lázár –, mert a személyes találkozás mindennél többet ér, beszélni kell a választóval, egy kézfogás egy szavazat. „Meg kell őket hajtani, meg kell őket dolgoztatni, mert otthon el vannak kényelmesedve, többségből mindig könnyű” – mondta Lázár János, Pásztor Bálint pedig azt felelte erre, „és jövünk mi is jövő tavasszal hozzátok”.
A videót a subotica.info nevű szerb portál rögzítette és közölte – majd eltávolította. A 444 azonban lementette.
„Hihetetlen, hogy ez így megy, de megtörtént” – mondta a Narancs.hu-nak Szabó Zoltán Ferenc szentesi polgármester (Jövőnk Szentes Egyesület), aki újraindul a posztjáért. – „Szentesen tíz választókörzet van, körzetenként 20-25 ajánlást kell összegyűjteni, a jelöltek maguk megtehetik. Az, hogy szombaton reggel nyolckor felveszik az íveket, és délben lobogtatják, hogy nekik már megvan, egyfajta mutatvány. Emögött azonban nem olyan munka áll, hogy az, aki indulni fog, bemutatkozik a választópolgárnak, beszél vele, és ez alapján, mert szimpatikus volt, amit mondott, megkapja az ajánlást. Mi az ajánlások nagyobbik részét ma adtuk le. Azt beszéltük a képviselőjelöltekkel, hogy lehetőleg minél több emberrel kell találkoznia, beszélnie annak, aki indul, mert ennek így van értelme. Választást lábbal lehet nyerni, de jó, ha az a láb a jelölté. Sajnos a múlt héten csütörtökön emberölés történt a városban, ennek tudható be, hogy volt, aki piacon azt mondta, ott aláír, de senkit nem fog beengedni, a jelöltet sem.”
A polgármester utalt arra az esetre, amikor szintén máshonnan érkezett emberek – közvélemény-kutatók, akikről nem derült ki, mely szervezet megbízásából kutatnak –, keresték föl a szentesieket, ő pedig találkozott velük egy vendéglátóhelyen, és vitatkozott velük, amiért utóbb megkapta a magáét a megyei sajtótól.
Szabó Zoltán Ferenc meggyőződése, hogy a közvélemény-kutatást végzők a „Kubatov-listát” pontosították: – „Ők sem vették a fáradságot, hogy megnézzék, akiről az embereket kérdezik, Szentes polgármestere, hogy néz ki. Megalázó és kiábrándító, ahogy a Fidesz ezt intézi, és mindezt azért így, hogy néhány órán belül tudjanak villogni azzal, hogy mennyien támogatják őket. Az aláírásgyűjtő versenyt meg is nyerték.”
(Címlapképünk illusztráció)