Teremtett káosz: kóboráram zavarta villamosmérnök-képzés Kaposváron

  • Huszka Imre
  • 2020. július 6.

Kis-Magyarország

Kaposvári Egyetem: még az utolsó napokra is jut a kínos közjátékokból Újabb tanulságos, ám ugyancsak lehangoló fejezettel bővül a Narancs.hu-nak a végnapjait élő Kaposvári Egyetemről szóló történetfolyama.

Július 2-án Kaposváron nagy csinnadrattával bejelentették, hogy ősztől megindul az Óbudai Egyetemmel közös, évek óta dédelgetett projekt, mely szerint „Kaposvár lesz a hazai villamosmérnök-képzés egyik bázisa”. De azt megpróbálták elhallgatni, hogy ennek a tervekkel ellentétben már nem a néhány hét múlva a gödöllői Szent István Egyetemhez tartozó kaposvári campus fog helyet adni.

Ha van a magyar felsőoktatás – az ITM és Palkovics László vezényelte – felszámolásának, szétverésének elképesztően zavaros epizódja, az a somogyi megyeszékhely 2000-ben alapított egyetemének története. Hogy a lépések mennyire voltak tervszerűek, előrelátóak, az abból is lemérhető, hogy a tárgyalások Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki karának kihelyezett alapképzéséről még a Kaposvári Egyetemmel indultak, sőt a felvételit is meghirdették.

Mára viszont kiderült, hogy bár a Szent István Egyetem tokkal-vonóval átveszi a kaposvári felsőoktatási intézményt, a most induló villamosmérnök-képzés kimarad ebből, holott a hallgatók ide jelentkeztek. Erről az „apróságról” szinte mindenki megfeledkezett.

Állásbörzén a Kaposvári Egyetem

Állásbörzén a Kaposvári Egyetem

Fotó: Kaposvári Egyetem/Facebook.com

Mikrofon-állványok és a téves hír

Mindennek már a bejelentése is olyan képtelen módon zajlott, hogy a szegény, mikrofon-állványnak szegődött sajtómunkások nem bírták követni: mindenki – tegyük hozzá, az MTI téves híre alapján – arról írt, hogy „villamosmérnök-képzés indul a Kaposvári Egyetemen”.

Nos, erről szó sincs, pedig a tervek még pár hete is erről szóltak. A kaposvári campuson, annak oktatási infrastruktúrájával, számos, alapképzésben kötelező tárgyat annak oktatóival képzelte el az egyetem, ahogy honlapján ez a mai napig olvasható.

A Kaposvári Egyetemet kihagyták

Az MTI a következő napon helyesbítette az eredeti hírt, s ebből már teljesen kihagyták a Kaposvári Egyetem nevét: itt már csak az Óbudai Egyetem, a támogató Robert Bosch Kft. és Kaposvár városa szerepel. Érthetetlen, hogy a Szent István, amely kezdettől – Bódis József államtitkárral együtt – hangsúlyozta a nagy agrárgólem „multidiszciplináris” jellegét, amelyben jól elférnek a kaposvári pedagógiai, gazdasági és művészeti képzések, benne a mostanában viták kereszttüzében álló színészszakkal, miért nem nyújt otthont Kaposváron a hozzá sokkal közelebb álló villamosipari képzésnek, mikor a SZIE-n van gépészmérnöki kar is.

Kaposváron a kurzus egyelőre a nemrég felújított, az egykori kórházi déli tömb területén lévő, jobb híján „inkubátorháznak” nevezett épületben kap helyet. Szita Károly polgármester az együttműködési szerződés ünnepélyes aláírásakor elismerte, hogy a (volt) Kaposvári Egyetemre, annak infrastruktúrájára számítottak a tervezés során, de jó szokása szerint a közlendők kínos részét átpasszolta Podráczky Juditnak, a Kaposvári Egyetem oktatási rektor-helyettesének. Aki szerint az „élet átírta a forgatókönyvet”, s immár kívülállóként, távolságtartó stílusban támogatásáról biztosította a kezdeményezést.

Majd rendet vág valaki

Így szeptembertől, habár a rendelkezésükre bocsátott néhány asztal és szekrény fiókjai nyilván roskadoznak a grandiózus, világmegváltó „duális képzés” terveitől, jó esetben néhány tanteremben s irodában indul a szak, jó messze a Kaposvári Egyetemtől, mert így ésszerű. A Bosch ígért a képzéshez egy világszínvonalú automatizálási és robotikai labort, de ez még csak szándéknyilatkozat szintjén létezik.

Kaposvár főtere: a felszín csillog

Kaposvár főtere: a felszín csillog

Fotó: kaposvar.hu

A zavaros megoldás okairól egyelőre csak sejtéseink lehetnek. Az Óbudai Egyetem most kapta meg a Szent Isvántól az Ybl Miklós Építéstudományi Kart – „profiltisztítás” címén, s az agrármonstrumé lett helyette a profiljába vágó kaposvári színészképzés –, de Óbuda visítva menekül attól, hogy közük legyen egymáshoz. Nyilván nem ok nélkül.

A zavarosban fejüket felütő, erőforrás-pazarló kisebb-nagyobb kibúvók, külön utak, kezdeményezés-csírák pedig arra biztosan jók lesznek, hogy néhány év múlva valaki ismét világmegváltó reformtervekkel állhasson elő, rendet vigyen a maga teremtette káoszba.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”