Tiszás elnököt választottak a fideszes polgármesterekkel tűzdelt dél-békési kistérség elnökévé

Kis-Magyarország

A szorult helyzetben lévő kistérségi társulás új elnöke elképzelhetőnek tartja, hogy ő lesz a párt helyi képviselőjelöltje 2026-ban. Pusztaottlaka polgármestereként Simonka György is támogatta a megválasztását.  

Politikai üzenettel ér fel, hogy kedden egyhangú szavazással Dudaszeg Krisztiánt, a Tisza Párt megyei koordinátorát választották a Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás elnökévé a többségében a Fidesz-KDNP és a Nemzeti Fórum (egy Lezsák Sándor által vezetett Fidesz-szövetséges egyesület) színeiben politizáló polgármesterek. Dudaszeget Simonka György volt fideszes parlamenti képviselő, Pusztaottlaka független polgármestere is megszavazta, aki a kistérség közel 500 milliós visszafizetési kötelezettségéről szóló vitában főszerepet játszott.

Szorongatott helyzet 

„A lét a tét” – mondta sokat sejtetően Ruck Márton Medgyesegyháza újonnan választott független polgármestere kedd délelőtt Mezőkovácsházán, a Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás alakuló ülésén, amelyet a tisztségviselők megválasztásáig korelnökként vezetett. Ezzel Ruck az önkormányzatok roppant sanyarú pénzügyi helyzetére, valamint a pályázati és uniós források hiánya mellett arra is utalt, hogy egy korábbi EU-s program szabálytalanságai miatt a társulásnak közel 500 millió forintot kell visszafizetnie, amelyet azonban képtelen törleszteni a 18 tagtelepülés. Az uniós pénzek felhasználását koordináló Irányító Hatóság és a Miniszterelnökség ellen indított bírósági perük az előzetes értékelések szerint vesztésre áll, és csak a kamatok miatt naponta 100 ezer forinttal nő a visszafizetendő összeg. Emellett a Miniszterelnökség az összes érintett önkormányzat számlájára benyújtotta az inkasszót és leveszi a beérkező pénzek egy részét.

A tanácskozáson kiderült, a térségi önkormányzatok sanyarú helyzetét mutatja az is, hogy legtöbbjük a működés minimális fenntartása érdekében a kormányzat rendkívüli (reki) támogatásáért küzd. Ruck szkeptikusan szólt a nemrégiben bejelentett

Versenyképes Járások Programról (VJP) is, amely a mezőkovácsházi térségnek évente 250 millió forintot biztosít fejlesztésre és működésre – azaz alig 14 milliót településenként.

„Ez talán 200 méter járda megépítésére elég” – világította meg a helyzetet az ülés első részét vezető korelnök.

Ezt követően dobott követ a már addig sem sima tükrű vízbe Simonka György, Pusztaottlaka független polgármestere, aki a kistérséghez való tartozás előnyeiről és az EFOP-pályázat közel félmilliárd forintos visszafizetéséről, valamint az ebben az ügyben a dél-békési kistérség által a Miniszterelnökség ellen indított perről kérdezett.

 
A Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás ülése, jobbra Simonka György 
Fotó: Bod Tamás

Mint ismert, Simonka korábban három cikluson keresztül volt ennek a térségnek a fideszes országgyűlési képviselője, aki az egész térséget és a társulást is rövid pórázon fogta. Az ülés előtt azt kérdeztük tőle, nem szokatlan-e neki az a helyzet, hogy most nem ő az erős ember, hanem csupán a társulás egyik legkisebb, az alig 300 lakosú Pusztaottlaka polgármestere. Erre a Simonka úgy válaszolt: „csak feladat van, és mindig a megoldásokat kell keresni.” Amikor azt firtattuk, hogy továbbra is szándékában áll-e a 2026-os parlamenti választáson független jelöltként elindulni, akkor újfent azt válaszolta, hogy igen. „És meg is fogom nyerni!” – mondta nevetve portálunknak. Simonka augusztus elsején a Narancsnak adott interjújában jelentette be, hogy máig le nem zárult büntetőpere ellenére alig másfél év múlva vissza kíván térni az országos politikába.

Simonka kérdésére jókora polémia alakult ki a dél-békési kistérség alakuló ülésén arról, hogy ki hibázott és ki a felelős azért, hogy az EU által finanszírozott EFOP-program hiányosságai miatt súlyos visszafizetési kötelezettségük van, illetve hogy a kistérség által indított perben a taktika célravezető-e vagy sem.

Simonka bírálta azt a korábbi társulási döntést is, hogy a térség fideszes parlamenti képviselője, Erdős Norbert ügyvéd ismerőse képviseli az itteni településeket a jogi csatában. „Nem jó fideszesnek, hanem jó ügyvédnek kell lenni” – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Simonka. Majd arról beszélt, hogy a dél-békési kistérség pervesztésre áll, miközben egy hasonló pert már jogerősen meg is nyert a Tótkomlós vezette konzorcium. Igaz, tette hozzá Simonka, ott baloldali és szegedi ügyvédek dolgoztak, de „amint látszik, jól tették a dolgukat.”

Pusztaottlaka polgármestere szerint a visszafizetés ügyében nem a Miniszterelnökséget kellett volna perelni, hanem inkább kártérítési pert kellene indítani az EFOP-pályázatnál a menedzsment feladataival megbízott cég ellen, amely a Békés Megyei Önkormányzat égisze alatt működött. Simonka szerint ők követték el a hibát, hogy a szerződésben foglaltak ellenére nem készítették el időre a záróbeszámolókat. Mint arról korábban beszámoltunk, valójában a Miniszterelnökség emberi erőforrás fejlesztéséért felelős államtitkársága sokrétű szabálytalanságokra hivatkozva követeli vissza a teljes támogatási összeget, 492 millió forintot a Varga Gusztáv korábbi mezőkovácsházi polgármester által vezetett kistérségi társulástól és az ebben képviselt településektől, azaz nem csupán adminisztratív problémákról van szó, hanem a programelemek elmaradásával is gond volt, amit helyszíni ellenőrzések támasztottak alá.

Mint kiderült, időközben Pusztaottlaka perben meg is támadta a békési megyegyűlés cégét annak ellenére, hogy ez azóta megszűnt, de öt évig még perelhető az okozott károkért. Az új pertaktika miatt november végére rendkívüli társulási ülést tartanak Dél-Békésben, ahol döntenek majd az új stratégiáról.

Tiszás elnököt választottak a fideszes polgármesterek

Hasonlóan fontos napirendi pontja volt a keddi ülésnek az új elnök és alelnökök, valamint a pénzügyi bizottság megválasztása. Az eddigi szokásjog szerint a kistérségi központ, Mezőkovácsháza polgármestere volt a társulás elnöke, ám most ezzel a gyakorlattal szakítottak, nem is akárhogyan: Dudaszeg Krisztiánt, Mezőkovácsháza független alpolgármesterét választották elnöknek, míg a két alelnök Lantos Zoltán, Kevermes fideszes és Varga Gábor, Medgyesbodzás nemzeti fórumos polgármestere lett. Nem volt nehéz észrevenni, hogy a térség népesebb települései közül három – Battonya, Medgyesegyháza és Mezőhegyes – kimaradt a posztokból, s úgy tűnik, egyelőre passzívak és várakozó állásponton vannak.

Ugyanakkor

a jelenlévők mindegyike támogatásáról biztosította az elnökválasztásnál Dudaszeg Krisztiánt, noha mindenki tudta róla, hogy a Magyar Péter vezette Tisza Párt Békés megyei koordinátora.

Ezt az érintett portálunknak is megerősítette, hozzátéve, nem árult zsákba macskát, ezt az előzetes megbeszéléseken a társulásban résztvevő települések polgármestereinek is egyértelművé tette. Mindez egy olyan térségben történt meg, ahol többségben vannak a fideszes és a Lezsák Sándor vezette Nemzeti Fórumhoz tartozó polgármesterek. Többek szerint a történtek politikai üzenettel érnek fel, egyszersmind azt olvasni ki belőle, hogy a térség fideszes országgyűlési képviselőjének, Erdős Norbertnek erősen csökkent a politikai befolyása.

 
A Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás ülése 
Fotó: Bod Tamás  

„Ha nem találnak nálam jobbat, akkor nagy biztonsággal mondhatom, hogy 2026-ban én leszek a dél-békési térség képviselőjelöltje a Tisza Párt színeiben”

– mondta a Narancs.hu-nak Dudaszeg Krisztián. Azt mondta, volt arra fideszes szándék, hogy megakadályozzák az alpolgármesterré választását Mezőkovácsházán, ám ez sikertelennek bizonyult. „Arra pedig külön büszke vagyok, hogy Simonka György, leendő országgyűlési képviselőjelölt ellenfelem most támogatta elnökké választásomat” – jegyezte meg Dudaszeg, akinek informatikus szakmérnöki diplomája van, és hamarosan végez a jogi egyetemen.

Az újdonsült kistérségi elnök a Tisza Párt esélyeiről szólva jelezte, a június 9-i önkormányzati és európai parlamenti választáson jól szerepeltek Mezőkovácsházán, s így a második helyen zártak a Fidesz mögött. „Azóta a helyzet változott, és biztos vagyok abban, hogy ma már a Tisza kapná a legtöbb voksot a térség központjában” – mondta Dudaszeg Krisztián.

A Dél-békési Többcélú Kistérségi Társulás minden ülésére kap meghívót Erdős Norbert (Fidesz-KDNP) a térség országgyűlési képviselője, de ahogy korábban egyetlen alkalommal, úgy most sem ment el. Ugyanakkor eztúttal is jelen volt Sebők Éva, a Momentum parlamenti képviselője, aki listáról jutott be a törvényhozásba, és a közeli Orosházán él.

FRISSÍTÉS: 

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke más lapoknak a cikkünkről készült szemléje alá azt kommentálta, hogy Dudaszeg Krisztián nem a párt Békés megyei koordinátora, hanem egy Tisza Sziget tagja, a 2026-os képviselőjelölteket pedig majd pályázaton választják ki. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.