Tüntetnek érte, de búcsúznak is a bezárt iskolától Makón

  • narancs.hu
  • 2022. június 23.

Kis-Magyarország

Szerintük az, hogy búcsúestet szerveznek, nem jelenti azt, hogy beletörődtek a döntésbe.

„Búcsúzunk méltósággal!” – olvasható abban a felhívásban, amely július 2-ra és augusztus 19-re este 6 órára hív a makói Bartók iskolába minden korábbi és jelenlegi bartókos diákot, pedagógust és segítőt, a Bartók búcsúest nevű rendezvényre. A meghívó szerint a résztvevők mindkét alkalommal végigjárják az épületet és a termeket, közösen énekelnek, megkondítják az iskola harangját és mécseseket gyújtanak. 

A meghívót a Szülői civil összefogás a Bartók iskoláért! nevű, másfélezer tagot számláló Facebook-csoportban tette közzé az adminisztrátor. Szintén ő még ez idő tájt várta a makói városháza elé a demonstrálókat, hogy együtt tiltakozzanak az iskola – vagy ahogy a tankerület írta: feladatellátási hely – bezárása ellen.

A búcsúest meghirdetéséből sokan arra következtettek, a tiltakozó szülők feladták a napi szintű tüntetést. A kommentelők szerint azonban több kezdeményezés is lehet, ahogy többféle vélemény, és attól, hogy méltó búcsút szerveznek, még nem kell föltétlenül beletörődniük a tankerület döntésébe. 

 

A Makói Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Bartók Tagintézményének bezárását az évzárón jelentették be a diákoknak, a tanárok sem sokkal korábban értesültek róla. Bár ez azért történik, mert a diákokat egy felújított, bővített, modernebb épületbe járatják szeptembertől, erről előre nem tájékoztatták az érintetteket, így információink szerint az önkormányzatot sem.

A szülők tiltakozó Facebook-csoportot szerveztek, a Demokratikus Koalíció pedig esti tüntetéssorozatot az iskola elé, amelytől a szülők elhatárolódtak, mondván, úgy szeretnének eredményt elérni ebben az ügyben, hogy közben távol tartják magukat a politikától.

Utóbb aztán a szülők is demonstrációkat tartottak, de a városháza előtt. 

A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ a narancs.hu kérdésére válaszolva arra hívta fel a figyelmet, hogy az az épület, ahová a bartókosok és a zeneiskolások költöznek, 16 tantermes, 6 szaktanteremmel, 6 csoportszobával és számos kiszolgáló helyiséggel rendelkezik, és alkalmas lesz a zeneoktatásra is. 

Ezt a döntés ellen tiltakozók vitatták.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.