7 kérdés – Nádasdy Ádám

Könyv

Nyelvészeti kérdésekről senki sem ír élményszerűbben nála, de Shakespeare-fordításaival és saját verseivel is számos hívet szerzett. Az ismert költő-műfordító-tanár ezúttal a Paul McCartneyhoz, a csokoládékhoz, a hosszú regényekhez és a cseh slágerekhez fűződő kapcsolatáról rántja le a leplet.

1. Kitől kérnél autogramot?

Paul McCartney-tól. Sose láttam élőben, nagyon sokáig filmen se; így legalább találkozhatnék vele. Ötven éve hallgatom, nekem ő egy isten. Bunkó öreg proli, tudom, de akkor is. Yeah! Yeah!

2. Mi a luxuskiadásod?

A nagyon finom csokoládé, főleg Bécsben. Meglepően drága. Ismeritek az Anzinger-féle kis édességboltot az Opera mögött?


Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

3. Harry Potter vagy Háború és béke?

Háború és béke, de igazság szerint nem szeretek nagy, hosszú regényeket olvasni. Vagyis szeretek, de nem szoktam. Az utolsó igazán nagy falat Nádas Péter Emlékiratok könyve volt, húsz évvel ezelőtt. Aztán Hollinghursttől A szépség vonala. Most Spiró Fogsága jön.

4. Melyik kitalált figuránál érezted leginkább, hogy mintha rólad mintázták volna?

Dr. Serenus Zeitblom, a tanárember Thomas Mann Doktor Faustusából. Ő írja a könyvet szegény barátjáról, a bolond zeneszerzőről. Zeitblom normális, de vonzza a sötét tehetség.

5. Mit tennél, ha nő lehetnél egy napra?

Leszbikus kapcsolatot létesítenék, hogy legyek már egyszer nővel is.

 

6. Mit töltöttél le utoljára?

Nem vagyok letöltős típus, folyton rádiót hallgatok. De munka céljából néha kell: legutóbb cseh slágereket töltöttem le – sajnos a Lady Karnevál nem volt köztük –, melyek Hrabal Szigorúan ellenőrzött vonatokjának színpadi változatához szolgálnak zenebetétként, ugyanis megkértek, hogy csináljak nekik magyar szöveget. Fordításnak is nevezhetném, de persze szabadon eltér az eredetitől.

7. Melyik előadást nézve/könyvet olvasva/koncertet-lemezt hallgatva érezted legutóbb, hogy ez a legjobb dolog a világon?

A színház a legjobb dolog a világon. Egy hete Londonban láttam Ibsen Babaház (Nóra) című darabját. Nagyon jó volt. Semmi trükk, semmi koncepció. Bejönnek, eljátsszák, kimennek. Nekem ez a csoda. A darab is sokkal jobbnak bizonyult, mint eddig gondoltam. Ráadásul kiderült, hogy 1879-ben íródott, húsz évvel Csehov és minden előtt!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”