Könyvmelléklet – Visszhang

Anita Loughrey – Lucy Barnard: Erdei mesék minden évszakra

Könyv

Pedagógiai alapvetés, hogy az olvasás tanítását más tantárgyi és nevelési információkkal érdemes összekötni, hiszen egy ilyen 2 in 1 megoldással nemcsak időt lehet megtakarítani, de a gyerek is játéknak vélheti azt, amit máskor rosszízű tanulásnak tart.

Az Erdei mesék minden évszakra című kiadvány 5+-os gyerekeknek szól, és iskolapéldája e tantárgyi árukapcsolásnak. A 4 évszak 4 mese alcímű könyvnek négy különböző hőse van: a nyúl, a béka, a mókus és a róka. Mindegyikük egy-egy évszak alkalmával bukkan elő, és kerül könnyen orvosolható konfliktusba. Például a kisebbik nyuszi az anyukáját lepné meg valami szép ajándékkal, de a bátyja valami értékesebbel áll elő. Az anyuka persze egyszerűen lerendezi a problémát („egyformán szeretlek mindkettőtöket”), a könyv írója, Anita Loughrey pedig úgy rendezi a dolgokat, hogy a tavasz mint évszak kerüljön előtérbe, azzal hozza összefüggésbe. A fejezet végén mindenféle tavaszi szabadidős tevékenységet felsorol, sőt arra is van gondja, hogy a fejezet legvégén rákérdezzen: „Megtaláltad a tavasz jeleit a mesében?”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.