Könyv

Ben Macintyre: Kém a csapatban – Kim Philby és a nagy árulás

  • - kg -
  • 2015. augusztus 10.

Könyv

Nincs az a kitalált történet, mely vetekedhetne azzal a hol bohózatba illő, hol mélységesen tragikus üggyel, melyet röviden így lehetne leírni: hogyan verte át Kim Philby – a brit csúcském, a legnemesebb angol anyagból szabott gentleman, a kifogástalan modorú társalgó – saját titkosszolgálatát, s adott át minden keze ügyébe akadó információt kerek 30 éven át Moszkva Központnak. Ben Macintyre-nak, a Times történészvénájú kolumnistájának jó 300 oldala van Philby személyiségének és bűnlajstromának felgöngyölítésére, és ehhez jön még John Le Carré utószava.

Le Carré Philby kebelbarátjára, Macintyre könyvének másik főszereplőjére emlékezik: egy brit kémre, aki nem volt szovjet ügynök, mert akadt néhány ilyen alak is. Nicholas Elliott, bár neveltetése, rangja, rátermettsége hasonló volt Philbyéhez, egyedül a saját hazájának kémkedett. Kettejük barátsága és párhuzamos karrierje vonul végig e remekül megírt, cseppet sem történészkedő történészi munkán, mely Le Carrébb Le Carrénál, és még igaz is. Minden lényegeset elmond a múlt század eleji, brit felsőbb körök uram-bátyám viszonyairól, az old boy rendszer összekacsintós belterjéről, az angol titkosszolgálatok törzsi marakodásáról és az elit egyetemeken végzett brit aranyifjak úri passzióiról: a kémkedésről és a vedelésről.

A náciveszedelem után jött a hidegháború, és ami eddig egy Ca­sablanca-szerű Bogart-filmnek is beillett hastáncosnőkkel és úriember kémekkel, az innentől sötét színezetet kap. Az pedig már a tragikomédia csúcsteljesítménye, ahogy Philby – hiába áruló, számos ember halálának okozója – még lelepleződése után is a mi kutyánk kölyke marad. Végül is „közülünk való volt” – érvelt Elliott. Philby a Szovjetunió hőseként, moszkvai lakosként halt meg 1988-ban: megfejthetetlen brit képződmény maradt, akárcsak a mar­mite, csak sokkal több embert küldött halálba.

Fordította: Tábori Zoltán. Gabo, 2015, 376 oldal, 3990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.