olvasópróba

Életre, halálra

Az önéletrajzi színház korát éljük.

A fiatal, független alkotók, legyenek színészek vagy kortárs táncosok, egyre gyakrabban állítják színpadra (többé vagy kevésbé direkt formában) a saját életüket. Persze, van ebben kényszer is. A szegény színház vízzel főz, és mi lehetne költséghatékonyabb megoldás, mint a saját maguk által írt szöveget egyedül, saját jelmezben, sőt, saját rendezésben előadni. Ezek a kísérletek általában akkor tudnak többek lenni az önfelmutatásnál, ha a személyes életanyagon keresztül képesek rányitni a szemünket valami közös emberi nevezőre is.

Karsai Dániel gyógyíthatatlan betegsége és küzdelme az életvégi döntések szabadságáért olyan emberi dráma, amelynek tükrében egy egész ország kénytelen szembenézni a saját, talán szintén szenvedésekkel teli halálával. És még arra is van ereje és elhivatottsága, hogy a művészet eszközeivel is megmutassa a történetét. „Színdarabot csinálni valahogy régi álmom volt, mert szép, kreatív dolog. De eddig hiányzott a drámám hozzá. Most megvan. Én bányászom a nyersanyagot, de a végső formáját az alkotótársaim fogják megadni, amíg lehet, az én közreműködésemmel. Elfogadom, ha esetleg én már nem látom az előadást. Nagyon szeretném, de ebben a játékban nem a győzelem, a részvétel a fontos” – olvasható az Egy tökéletes nap színlapján, amelynek Az életről, a halálról és más démonokról alcímet adták. Karsai Dániel szerzőtársai Szenteczki Zita és Bíró Bence voltak, Szenteczki Zita egyben az előadás rendezője is. Karsai Dániel betegsége a mozgás- és beszédképesség fokozatos elvesztésével jár, aki követi a videómegosztásait, láthatja ezt a riasztóan gyors folyamatot. Hogy a mozgás az előadásban is kiemelt szerepet kap, jelzi, hogy a szereplők között ott van Lőrinc Katalin táncművész is. Mellette Gyabronka József, Kurta Niké, Nagy Márk, Török-Illyés Orsolya és Vizi Dávid szerepel az előadásban. (6SZÍN, június 14., 7 óra)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.