Interjú

„Fogalmazás és külalak”

Gát János galerista, író Pilinszkyről

Könyv

Az év végén jelent meg Pilinszky János saját kezűleg – afféle kalligrafikus műremekként – leírt verseinek fakszimile kiadása, amelyhez annak idején maga a költő válogatta ki a műveket. A kézirat közreadójával beszélgettünk a kötetről.

Magyar Narancs: Pilinszkynek korábban három kézírásosvers-gyűjteménye is volt.

Gát János: Az elsőt Takáts Vilmosnak adta esküvői ajándékként a következő ajánlással: „Sárinak és Vilmosnak / sok-sok szeretettel / Pilinszky János / 1948. március 28-án.” A 19 verset tartalmazó füzet végére pedig ezt írta: „E könyvecskét írtam tulajdon kezemmel, egyetlen példányban, menyegzői ajándékul, kilencszáznegyvennyolc húsvétján: P. J.” A második – az 1953-ban készült, 14 versből álló –, ugyancsak kézzel írt válogatás végén ez olvasható: „Ez a füzet két kész, és egy induló kötetemből válogatott verseket tartalmaz. Egyetlen példányban, Márkus Anna számára írtam le őket, elemistakorombeli díjnyertes betűkkel. Pilinszky János.” A harmadik, 44 verset tartalmazó kötet ajánlása pedig: „A jelen kis kötetet Wiener Pali barátom számára állítottam össze válogatott verseimből. Készült egyetlen kézírásos példányban, a Czukor-uccai elemi iskola elsőosztályában elsajátított betűkkel. Szeretettel. Pilinszky Jancsi. Párizs, 1974. április 6.”

MN: Takáts Vilmos Pilinszky egykori piarista diáktársa, Márkus Anna – Anna Mark, Párizsban élő festőművész – Pilinszky első felesége volt. Ki volt Wiener Pál?

GJ: A most egy éve elhunyt Wiener Pál – vagy­is Paul Wiener – Pilinszky legjobb barátja, valamint támasza volt élete utolsó évtizedében. Palinak már csak a történelemből kifolyólag is kalandos élete volt. Debrecenben született, a vészkorszakot épphogy átvészelve Budapesten Sztehlo Gábor Gaudiopolisában verseket írt jó barátjával, Orbán Ottóval versengve, és az újságjukat szerkesztette. Diákkorában versenyszerűen kajakozott, de már tizenöt éves korától fogva pszichoanalitikus akart lenni. Budapesten a gyógypedagógiai főiskolára vették fel, ahol kivételesen nyitott embe­rek tanították, többek között Kozmutza Flóra – Illyés Gyula felesége – is. Az országot 1956-ban hagyta el, előbb a zürichi orvosi karra járt, majd Párizsban végezte el az orvosi egyetemet, ahol pszichológusként doktorált. 1968-ban részt vett a fiatal pszichiáterek mozgalmában; egyike volt azoknak, akik forradalmasították a francia pszichiátriai oktatást. Híres gyermekpszichológus volt; ő kezdeményezte azt a gyakorlatot, amelyben a gyermekeket szüleikkel együtt gyógyítják. Ezzel párhuzamos művészi pályája ugyanolyan érdekes. Filmezett, fényképezett, szerepelt Robert Wilson egyik színdarabjában, öntudatlan Gyagilevként közreműködött számtalan előadásban. Nekem is jó barátom volt, és ugyanúgy, mint Pilinszky, én is mindig számíthattam rá. Az 1970-es években részt vett a színházamban, az 1990-es években segített a galériámban, és részben neki köszönhetjük, hogy 2015-ben Reigl Judit elkezdte utolsó rajzsorozatát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.