Interjú

„Fogalmazás és külalak”

Gát János galerista, író Pilinszkyről

Könyv

Az év végén jelent meg Pilinszky János saját kezűleg – afféle kalligrafikus műremekként – leírt verseinek fakszimile kiadása, amelyhez annak idején maga a költő válogatta ki a műveket. A kézirat közreadójával beszélgettünk a kötetről.

Magyar Narancs: Pilinszkynek korábban három kézírásosvers-gyűjteménye is volt.

Gát János: Az elsőt Takáts Vilmosnak adta esküvői ajándékként a következő ajánlással: „Sárinak és Vilmosnak / sok-sok szeretettel / Pilinszky János / 1948. március 28-án.” A 19 verset tartalmazó füzet végére pedig ezt írta: „E könyvecskét írtam tulajdon kezemmel, egyetlen példányban, menyegzői ajándékul, kilencszáznegyvennyolc húsvétján: P. J.” A második – az 1953-ban készült, 14 versből álló –, ugyancsak kézzel írt válogatás végén ez olvasható: „Ez a füzet két kész, és egy induló kötetemből válogatott verseket tartalmaz. Egyetlen példányban, Márkus Anna számára írtam le őket, elemistakorombeli díjnyertes betűkkel. Pilinszky János.” A harmadik, 44 verset tartalmazó kötet ajánlása pedig: „A jelen kis kötetet Wiener Pali barátom számára állítottam össze válogatott verseimből. Készült egyetlen kézírásos példányban, a Czukor-uccai elemi iskola elsőosztályában elsajátított betűkkel. Szeretettel. Pilinszky Jancsi. Párizs, 1974. április 6.”

MN: Takáts Vilmos Pilinszky egykori piarista diáktársa, Márkus Anna – Anna Mark, Párizsban élő festőművész – Pilinszky első felesége volt. Ki volt Wiener Pál?

GJ: A most egy éve elhunyt Wiener Pál – vagy­is Paul Wiener – Pilinszky legjobb barátja, valamint támasza volt élete utolsó évtizedében. Palinak már csak a történelemből kifolyólag is kalandos élete volt. Debrecenben született, a vészkorszakot épphogy átvészelve Budapesten Sztehlo Gábor Gaudiopolisában verseket írt jó barátjával, Orbán Ottóval versengve, és az újságjukat szerkesztette. Diákkorában versenyszerűen kajakozott, de már tizenöt éves korától fogva pszichoanalitikus akart lenni. Budapesten a gyógypedagógiai főiskolára vették fel, ahol kivételesen nyitott embe­rek tanították, többek között Kozmutza Flóra – Illyés Gyula felesége – is. Az országot 1956-ban hagyta el, előbb a zürichi orvosi karra járt, majd Párizsban végezte el az orvosi egyetemet, ahol pszichológusként doktorált. 1968-ban részt vett a fiatal pszichiáterek mozgalmában; egyike volt azoknak, akik forradalmasították a francia pszichiátriai oktatást. Híres gyermekpszichológus volt; ő kezdeményezte azt a gyakorlatot, amelyben a gyermekeket szüleikkel együtt gyógyítják. Ezzel párhuzamos művészi pályája ugyanolyan érdekes. Filmezett, fényképezett, szerepelt Robert Wilson egyik színdarabjában, öntudatlan Gyagilevként közreműködött számtalan előadásban. Nekem is jó barátom volt, és ugyanúgy, mint Pilinszky, én is mindig számíthattam rá. Az 1970-es években részt vett a színházamban, az 1990-es években segített a galériámban, és részben neki köszönhetjük, hogy 2015-ben Reigl Judit elkezdte utolsó rajzsorozatát.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.