Könyv

Gergely Ágnes: Oklahoma ezüstje

  • - kg -
  • 2015. augusztus 3.

Könyv

Vajda Miklós elszerette Örkény feleségét, és bevizelt Londonban – e két (ok-okozati összefüggésben nem álló) önéletrajzi incidensről a jeles irodalmi szakember nemrég kötetbe rendezett portréi között olvashattunk. De nem csak Vajda nyílt meg mostanában az írók, költők, fordítók és lektorok közül; a hivatásos visszaemlékezők táborát erősíti immár Lator László vagy Kőszeg Ferenc is, ám mind közül a legizgalmasabbnak és legkiadatlanabbnak a műfordító, Bartos Tibor visszaemlékezései tűnnek – a Holmi közölt részleteket a szókimondó kéziratból. Persze, bármikor átrendeződhet a mezőny, bármikor beüthet egy nagy visszaemlékező; itt van például Gergely Ágnes személyes portréinak kötete, s húzónévnek ott van rögtön Vas, Weöres, Kassák és Füst – minden irodalmi visszaemlékezés jolly jokerei. Ők azok, akikről sok újat nem árulnak el a költőnő máshol már megjelent írásai, Nemes Nagy Ágnes ráadásul nemrég kötetbe rendezett útinaplóival maga állított konkurenciát a róla szóló visszaemlékezésnek. Hajnal Anna alakja viszont nagyon is megelevenedik, Pilinszky ürügyén pedig egy amerikai irodalmi díj oda nem ítélésének részleteibe nyerhetünk bepillantást. Van, akinek ritka képessége van arra, hogy élete sok izgalmas szereplőjéről sok érdektelenséget írjon, más inkább arról írhatna könyvet, ki mindenkivel nem találkozott, szóval, veszélyes szakma az emlékezés. Gergely Ágnes pasztellbe vonja élete fontos irodalmi, irodalomközeli szereplőit, nála hiába is keresnénk Vajda bevizelős őszinteségét. A nagy nevek diszkréten megőrzik szoborszerűségüket, míg a kicsik, amilyen szerények, maradnak elsüllyedt művészek. Füst Milán csókra nyújtott keze a leg­emlékezetesebb testrész a kötetben, míg Hajnal Anna haldoklása a legdrámaibb néhány sor. Kötetnek kissé vékonykák e prózai sorok, nem úgy az a régi, riporteri remeklés, a Riportnapló Északról, melyet
– Bartos kéziratával egyetemben – igazán kiadhatna valaki.

Európa, 2015, 136 oldal, 2790 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.