Könyv

Gyukics Gábor: A Kisfa Galeri

  • Sisso
  • 2014. október 18.

Könyv

című könyve kissé lepattant emlékmű a hetvenes évek legendás, önjelölt hippijeiről, akik összeverődtek néha az Erzsébet híd pesti hídfőjénél álló fa tövében, hogy onnan menjenek házibuliba, koncertre, kirándulni vidékre, esetleg ijesztgetni a nyugdíjasokat. Még inkább emlékkönyv egy diszfunkcionális társadalom kitaszítottjainak, akik azt sem tudták, honnan taszítódtak ki, mert nem voltak tudatos politikai mozgalom. Tengődő hősök, akikről csak a rendőrségi aktákban vagy szájról szájra történetekben emlékeztek meg.

A könyv által tárgyalt csapatban több volt a jómódú lázadó, a bőrbe meg „veszkó” csizmába öltözöttek, akik a Syriuson „hajókáztak”, ahol „betéptek alkoholilag”, és esetleg „észbontóan ronda csajszikat” szedtek fel. Nos, igen, a könyvből idézett jelzők meglehetősen igénytelenek. A narrátor – nagyjából a szerző, aki maga is kisfás volt, mielőtt költő lett volna Amerikában, aztán műfordító itthon – valamiért úgy mesél tizenéves önmagáról, ahogy akkor beszélhetett. Nem tudni, kinek szól, az olvasóknak vagy az egykori haveroknak, esetleg ma is így fejezi ki magát, de inkább csak az egykori igénytelenségre utaló modor ez. Itt fogalmazódik meg az olvasóban, hogy azért mégiscsak kár, hogy nincsen ennek a könyvnek egy normális műfaja, illetve nem lett dráma vagy regény, mert megér­de­melte volna a sok nyersanyag. ­A narratív szálon kívül vannak leíró részek, sztorik, vendégszövegek, levelek és illusztrációnak rossz minőségű fotók, feliratok nélkül.

Olvasni nagyon vegyes érzésekkel lehet. Felkavaró egy-egy sors, ami ki tud bomlani az összehordott részletekből. De vannak kiszólások, úgymond direkt üzenetek a jelen felé, hogy például a fiatalok ma már biztos csak sportolni járnak az erdőbe, muhaha. Ettől valahogy végképp önirónia-hiányos, szomorú vallomás lesz az egész. Volt-e életük?

L’Harmattan Kiadó, 2014, 198 oldal, 2200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.