KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Hálók és halászok

Takács Tibor: Ügynökök, informátorok, jelentések

Könyv

Harmincnégy év telt el a rendszerváltás egyik meghatározó mozzanata, a Dunagate-botrány, azaz a Kádár-kor belső elhárításának dekonspirálódása óta.

A közvélemény érdeklődése azóta sem lankadt, az izgalom fenntartásáról pedig rendre gondoskodtak az ancien régime állambiztonsági hagyatékát ellentmondásos módon kezelő kormányzatok, amelyek a múlt feltárásának csak azon formáit forszírozták, amelyek emlékezetpolitikai szempontból is alátámasztják saját történetmitológiájukat. (Ez kiemelten vonatkozik az Orbán-kormányok saját rendszert szülő ügyködésére.)

Takács Tibor a 2003-ban létrehozott, s az 1944. december 21. és 1990. február 24. között keletkezett politikai rendőrségi anyagok őrzésére rendeltetett Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának munkatársa. Új könyvében nem csak friss kutatásainak önmagában is izgalmas eredményeit publikálta, de megkísérelte megvilágítani azt is, miért vált ki annyi kérdést és értetlenséget az ügynökakták helyzete. Már a bevezetőben leszögezi, hogy nem maga az iratnyilvánosság kérdése az aggályos, hiszen az állambiztonsági iratok most is nyilvánosak, kutathatók – ezért készülhetett el a szerző számos könyve is. Nagyobb gond például az, hogy a 2003-as törvény túl szűkre szabta a hálózati személy fogalmát, ezért a történész jószerivel le sem írhatja, hogy valaki ügynök volt, hiszen az illető nyomban perelhet, s az ítélkező bírák is rendre a törvény szövegét tartják fontosnak, nem a történészek szakvéleménynek is beillő kutatási eredményeit. Szintén a gondok között említi Takács az adatvédelmi szempontok túlzott, a múlt történészi feltárásának rovására történő érvényesítését – ami nem csak a III/III-as iratok kutatói számára okozhat galibát.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.