Könyv

Jo Nesbo: Fejvadászok

  • - bán -
  • 2011. december 30.

Könyv


Újabb állomáshoz érkezett a norvég Jo Nesbo, és ezzel együtt némileg az úgynevezett skandináv krimi műfaja is. Mindeddig erős társadalomábrázolása, a magas irodalomból sajnálatosan kiveszett realizmusa (manapság Magyarországon szellemileg párbajképtelennek számít, aki képes leírni egy szobabelsőt vagy egy emberi arcot) miatt lett annyira vonzó az északi bűnök története - ahogy azt a svéd alapító anya és atya, Maj Sjöwall és Per Wahlöö a hatvanas-hetvenes években lefektette. (Hogy miért nem adjuk ki összes műveiket - mindössze tíz regényről van szó -, nemigen érem fel ésszel. Ja, nyilván mert "komcsik" voltak.) Eddig Nesbs érdeklődésének középpontjában a régi norvég bűnök álltak, a háború utóhatásai, és ennek egyik folyományaként az idegengyűlölet, a jobboldali terrorizmus, az Európa egyik leggazdagabb államában ismeretlennek számító - pontosabban álszent módon elhazudott - politikai téboly. Az új könyv hangsúlyozottan a magánszféra mélyére vezet, amolyan "jelenetek egy házasságból" norvégmintás előadásban. De ez csak ornamens, hiszen a Fejvadászok játszódhatna akár Párizsban vagy Londonban is; nincs benne semmi Észak-fok, titok - modern világvárosi történet, tipikus szereplőkkel, egy szakmájában roppantul sikeres fejvadásszal; sznob, igazi tudás és ízlés nélkül modern galériát működtető feleségével, és egy holland szerencselovaggal, aki megjárta már a hadak útját. Tökéletes cselekményvezetés, remek karakterek, csúcsteljesítmény a lektűr frontján. Csak éppen nem "skandináv krimi". De ezt még kibírjuk.

Fordította Pék Zoltán. Animus, 2011, 287 oldal, 2980 Ft


Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”