Irodalom a világhálón

Legyél te is író!

Könyv

Megy a sopánkodás, hogy az Y és a Z generáció alig olvas, ám a közösségi irodalmi portálokon zajló élet egész másról árulkodik. Az elsősorban fiataloknak készített Wattpad sorozatban ontja a tizenéves szerzők bestsellereit – úgy 94 millió felhasználónak. Megnéztük, hogy megy ez mifelénk és szerte a nagyvilágban.

Magyarországon már a kétezres évek elején is sok online irodalmi folyóirat, interneten szerveződő irodalmi kör, fórum és blog működött. Később a közösségi média átírta a trendeket: a pályakezdő szerzők előbb a Facebookon, majd az Instagramon próbálták kidolgozni a megjelenési lehetőségeket, de mindkét platform inkább a rövidebb írások, főként a versek felülete lett.

A novellákkal, regényekkel kísérletező, jellemzően amatőr írók próbálkozásai még ekkor is csak azokon a honlapokon jelentek meg, amelyeket a publikálási igény és az olvasószerzés vágya működtetett. Ezen az állapoton változtatott némiképp az e-könyveket forgalmazó nagy platformok, például az Amazon (Kindle), az ITunes megjelenése, amelyek a magánkiadást igyekeztek – többnyire sikerrel – a digitális világba terelni. E felületekre bárki feltöltheti és árusíthatja saját e-könyvét, mindezért pedig a klasszikus ki­adói modellnél jóval kisebb részesedést kell a platformnak fizetnie, hiszen a kiadói munkákat (a szerkesztést, a lektorálást, a tördelést, a borítótervezést és a reklámozást) a szerző maga végzi el. Az Amazon például (a könyv árától és a szerző által igénybe venni kívánt szolgáltatásoktól, terjesztési körtől függően) két ajánlatot tesz az e-könyvek szerzőinek: vagy a vételár 30, vagy 65 százalékát kéri el jutalékként.

Az online könyvesboltok, a közösségi oldalak és a fórumok keresztezésével jöttek létre az azonnali megjelenést biztosító irodalmi portálok, amelyeken az alkotók előfizetést vagy akár fejezetenkénti belépőt kérve is publikálhatják az írásaikat. Az úgynevezett self-publishing portálok a 2010-es években jelentkeztek, ezek közül az Amazonon a Smashwords, a FicShelf, a Blurb és a CreateSpace volt a legnépszerűbb. Mára, ha nem is monopolizálódott a terület, egyértelműen a Wattpad vette át a vezető szerepet. A portált még 2006-ban, a Project Gutenberg részeként hozta létre Allen Lau és Ivan Yuen, s tavaly már 600 millió dollárért vásárolta fel a Naven nevű technológiai óriás.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.