Könyv

Muriel Spark: Jean Brodie kisasszony fénykora

  • - banza -
  • 2015. május 30.

Könyv

Volt idő (a Kádár–Aczél-korszak), amikor elhanyagolható mennyiségű sajtóhibával, megbízható, rendesen szöveggondozott fordításokban, viszonylag naprakész sebességgel jelentek meg művek a kortárs világirodalom köréből. Így járt a ragyogó Muriel Spark is, akinek egyik legtökéletesebb regénye (Memento mori) mindössze három évvel az angol kiadás után jött ki magyarul. Ma sajtóhibák tömegével (már a fülszövegben és Kiss Judit Ágnes utószavában is) kapjuk Muriel Spark remekét, ráadásul majdnem ötven évvel az eredeti megjelenés után.

Maga a könyv éppen olyan, mint Spark többi regénye, kaján, mértéktartó, szellemes, gonosz, bár fékezett habzású vitriollal kezelt, ugyanakkor szép, megrázó, a döntő helyeken befuttatva a magasabb rendű költőiség finom rétegeivel, melyek minden esetben a varázslatosság világába emelik a teljesen banális történéseket. Spark nagyjából úgy ír regényt, ahogy kétszáz évvel korábbi honfitársa, David Hume írt esszét: szikrázó körültekintéssel és az olvasó iránt elkötelezett udvariassággal. Mennyire jellemző, hogy a regény egyik főszereplője ír egy könyvet A közhely színeváltozása címmel (és mi sem természetesebb, hogy Arthur C. Danto innen kölcsönözte a jelenkori művészetfilozófia egyik legbefolyásosabb értekezésének címét)! Spark regénye nagy iskola minden józan eszű prózaírónak, Ottlik imádta volna, ha ismeri (persze az is lehet, hogy ismerte…). A skót származású írónő bámulatos biztonsággal ugrál a helyzetek és az idősíkok között, és végig úgy érezzük, hogy egy tévedhetetlen ízlésű elbeszélő foglyai voltunk pár órán át. Van ennél nagyobb gyönyör?

Fordította: Váradi Péter. L’Harmattan, 2015, 158 oldal, 2490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.