Könyv

Nagy József: A vak komondor országa

  • - urfi -
  • 2016. március 18.

Könyv

Az első kérdés: miért adjak én ezért pénzt? A kötet 2010 és 2015 között készült – és nagyrészt a hír24-en megjelent – beszélgetései szinte mind elérhetők online, a bennük szereplő aktualitásokra már alig emlékszünk, és hát ki olvas el 500 oldal interjút? Nagy József az egyik legjobb interjúkészítő az országban, mégis fölöslegesnek tűnt ezeket ömlesztve átrágni újra. Meglepett, amikor kiderült, hogy nem az.

Nem kis részben azért, mert a szerző nem ömlesztve kínálja portékáját, és a jól kigondolt szerkezet növeli az értéküket. A rövid bevezetővel ellátott fejezetek arra hivatottak, hogy többek legyenek, mint a részeik összessége. Ez a nyitányban, amely talán a politika pszichológiáját próbálná körbejárni a meglepő Simicska–Bayer–Ranschburg Jenő hármassal, vagy a fociról (is) beszélő Kubatov–Csányi Sándor–fradista ultra felállással nem igazán jön össze, de magában emlékezetes beszélgetés mindegyik. Ha viszont egymás után olvassuk a kiugrott Ángyánt és Illést, majd az új fiúkat (Rogánt, Lázárt, Szijjártót) és végül a régi jó Kósát és Kövért, akkor valóban impozáns körképet kapunk pártunk és kormányunk mindennapi működéséről és hatalomfilozófiájáról egyaránt. Az ún. baloldalról és az LMP-ről is összeáll valamilyen kép, bár ezek nagy mennyiségben olvasva sokkal kevésbé izgalmasak, mint a pártszlogenek hadarásából ügyesen kizökkentett fideszesek, vagy éppen a jobbikos fejezet (Vonától Szegedi Csanádig).

Nagy József saját bevallása szerint drámaként próbálja megformálni az interjúit, és legtöbbször tényleg két karakteres személyiség valós, pörgős, vitatkozós párbeszéde jön létre. Tudósokban és művészekben is leginkább a személyesség és a közéleti kiállás érdekli. Néha bosszankodtam, hogy miért kell a legutolsó hazug tolvajban is meglátni az embert, de ha egyet hátralépek, látom ennek az értelmét. Meg hát rohadt szórakoztató is.

Central Könyvek, 2015, 520 oldal, 4300 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.