KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Nagyítás

Ablonczy Balázs: Az utolsó nyár. Magyarország, 1944

Könyv

A szerző célja e kötetben hangsúlyozottan nem a magyar holokauszt történetének a feldolgozása: munkájában az időszak eseménytörténete helyett eddig kevesebb figyelmet kapó kérdések, mozzanatok, összefüggések szerepelnek.

Magyarország 1944 nyarán már három éve hivatalosan is hadviselő fél. A szerző fókusza nem a frontokon zajló háborún, hanem az idehaza zajló eseményeken van. Természetesen a háború nagyon is jelen van mindenütt: a cenzúrázott sajtóhírekben, az ország német megszállásában, esélylatolgatásokban, menekülési tervekben és persze a bombázásokban.

Világosan látható ezen a furcsa, ellentmondásokkal és tragédiákkal teli nyáron is, hogy a hazai zsidóság kifosztása, százezreinek gettókba tömörítése és a deportálás villámgyors lebonyolítása egyáltalán nem akasztotta meg az élet hagyományos menetét. 1944-ben ugyanazon a napon, amikor Adolf Eichmann 236 ezer magyar zsidó addigi deportálásáról jelent Berlinben és másnap légitámadás éri Nagyváradot, Kolozsvárt, Miskolcot és Szegedet, a fővárosban a magyar irodalmat ünneplik az ezúttal is megszervezett háromnapos, hagyományos könyvnapon. A klasszikusok mellett többségében akkor új – mára elfeledett – szerzők könyveit pakolják ki a standokra.

A „mindennapok tapasztalatainak” összegyűjtése bár egyike a történetírás manapság divatos (sőt egyre divatosabb) kutatási témáinak, egyszersmind megfoghatatlan körvonalú és kimeríthetetlen forrásokkal kecsegtető kutatási terület. Éppen ezért lett „kétkönyvjelzős” ez a kötet: olvasása közben mindegyre a kötetvégi jegyzetekhez lapoztunk, hogy megismerjük az állításokhoz tartozó hivatkozásokat. Ablonczy ezúttal sem terhelte túl a fejezeteket végtelen jegyzetekkel, amelyekre viszont külön utal, az egészen változatos forrásbázist mutat. Számára ugyanolyan fontosak a levéltári dokumentumok, vizsgálati dossziék, levelek, a korabeli közlönyök, országos és helyi lapok, esetleg bizalmas rendőrkapitányi jelentések, történeti monográfiák vagy kiadatlan kéziratok, mint a korabeli naplók és versek is.

Megérteni az érthetetlent

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk