"Ne küszköggy te ezekkel, Lajos!"

Mosonyi Aliz: Magyarmesék

  • Bán Zoltán András
  • 2012. január 22.

Könyv

Úgy tűnik, mostanában erősen mesebeli lett a magyar világ, hiszen két kiváló írónk is hangsúlyozottan a magyar mese műfajában mondja el, mi bántja őt Orbán Viktor korában - hogy Kosztolányi híres verszárlatát variáljam.


Parti Nagy Lajos sorozata az ÉS-ben inkább napi politikai jellegű; hétről hétre az éppen aktuális rémjelenséghez fűz szatirikus, gyilkosan epés kommentárokat. Mosonyi Aliz meséi kevésbé aktuálisak, a napi történésekhez nehezebben köthetők, mégis erősen érezni, hogy legfőbb ihletőjük a mai (és az egykori, a már történelemmé vált) magyar élet. A címben idézett mondat is erre utal, egyébként a könyv mottójának egyik részlete Szabó Lajos taktaszadai mondáiból való, és a Lajos persze maga Kossuth, a rezignált felszólítás pedig a felesége szájából hangzik el. És ekkor az olvasóban már a könyv kezdete előtt felmerülhet a kérdés: érdemes ezekkel a magyarokkal küszködni? Megérdemlik ezek? A mesés Kossuthnak ez nem kérdés, ő nem tágít: "Nem engedek! Kivívom!" - kiáltja forradalmas hevülettel a monda végén.

 

Mosonyi Aliz főszereplői - a vérbeli mesefigurák mellett, akik már nevükben hordják mesés sorsukat (többek közt Emeletes Zsuzsi, Cukorkás Mici, Hétfőnhazud Sárika, Sovány Vigasz) - a "magyarok", ami erős absztrakció, annak ellenére, hogy a magyar történelem bizonyos könnyen azonosítható elemei azért megjelennek a mesékben. Ilyen az angol hídépítő mester, a Lánchíd-verő Adam Clark, a kalapos király, II. József, és fellép persze az örök mesealak, Mátyás király is. Végigolvasva a könyvet, az olvasót elfoghatja a rettentő sejtés: vajon nem a mese-e a legmegfelelőbb létmódjuk ezeknek az úgynevezett magyar történelmi személyiségeknek? Létük szürrealitása, kisszerűségük, makacs elkülönülésük vajon nem ebben a műfajban ábrázolható a legmegfelelőbb módon? Hiszen éppen a "magyarok" azok, akik mesebeli szépségűnek hazudják és festik át egész történelmüket. "Volt egyszer egy szép nagy képeskönyv, a magyarok huszáros történetéről szólt, ezt lapozgatták, nézegették, olvasgatták a magyarok hosszú téli estéken és máskor is, és könnybe lábadt a szemük. Ha meg valami nem tetszett nekik, azt az oldalt kitépték, és beragasztottak helyette másikat." A végén persze semmi sem marad a könyvből, és a helytelennek ítélt lapokat ablakpucolásra használják a magyarok.

Szóval a "magyarok" ebben a kötetben kicsit olyanok, mint a nibelungok, gonosz és gonoszkodó törpék, folyvást zsörtölődő elégedetlenek, rosszindulatúak, irigyek, olykor aljasok. Nekik semmi se jó, és végzetesen magukba zárkóznak. És szembenézni önmagukkal, hát erre aztán végképp nem hajlandók: "Volt egyszer egy rádió, ez egy reggel a világ összes nyelvén bemondta, hogy Szégyelljétek magatokat. Meghallotta ezt a világ összes embere, és mind elszégyellték magukat. Csak a magyarok nem, ők gyorsan kikapcsolták a rádiót." A magyarok összetartanak, de ez nem szolidaritás, hanem szinte törzsi jellegű összefogás. "Volt egyszer egy szabómester, az olyan ruhát tudott szabni, hogy aki azt fölhúzta, rögtön látszott rajta, hogy magyar és szimpatikus." Szóval, ha egy-két magyar összehajol, az rögtön látja a másikon, hogy magyar és szimpatikus. És akkor aztán nincs mese, aki nem magyar, azt elűzik, és hiába táncol csodásan a cirkuszi egér, mivel nem beszél magyarul, elkergetik a gazdájával együtt: "Legalább most majd megtanulják, hogy bánjanak a mi gyönyörű nyelvünkkel! mondták a magyarok."

Mosonyi Aliz meséiben nyoma sincs a boldog, kibékítő végnek, kudarctörténet valamennyi. Mint a "hazaszerető tortát" sütő cukrászbácsi, aki piros-fehér-zöld színű krémet tesz bele, "málnát, vaníliát, ciánt", ő is belerak bizonyos mérgeket a meséibe.

Heidegger utolsó, híres interjújában mondta, hogy "rajtunk már csak egy isten segíthet". Letéve ezt a kiállításában is rendkívüli kötetet, az utóbbi évek egyik legnagyszerűbb magyar prózaversgyűjteményét, elfog a kínos érzés, hogy a magyarokon már egy isten sem segíthet. Legfeljebb a magyarok istene. De hát nyilván az is csak olyan, mint a "magyarok".

Medve Zsuzsi rajzaival. Magvető, 2011, oldalszámozás nélkül, 2490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.