olvasótapló

Random

A február talán a legalkalmasabb hónap arra, hogy valóban mindenféle olvasmány a kezünkbe kerüljön az önéletrajztól a tanulmányköteten át a klasszikusokig.

„Apám szóhasználatában mindenki »busman« volt, aki esetlenül, félszegen, szégyenlősen viselkedett, aki rosszul öltözködött, aki nem járt a hegyekbe, aki nem beszélt idegen nyelveket. Minden, általa helytelennek tartott cselekedetünket, gesztusunkat »busmankodásnak« nevezte”, olvashatjuk Natalia Ginzburg Családi szótár című, hamarosan megjelenő regényében. Lesz, akinek ismerős lesz ez a „busmankodás”.

Az 1963-ban megjelent önéletrajzi regény egy fasizmus ellen harcoló család szokásait, hagyományait és vicceit eleveníti meg úgy, hogy a narrátor a családtagok szóhasználatát, szállóigéit idézi fel. „Meg is jelent már magyarul meg nem is – avat be a megjelenés hátterébe a ki­adó főszerkesztője, Tönkő Vera –, Esterházy Péter Harmonia Caelestis című regényében például idézett is már belőle. A legjobb részeket. Neki köszönhetjük a zseniális busmankodás kifejezést.” A közvetlen és tiszta hangon szóló, lebilincselő és humoros kordokumentum a nyelv, az emlékezet, a politika és a család mindannyiunkra gyakorolt, soha meg nem szűnő hatalmáról szól. A magyar kiadáshoz a korszak kutatója, Király Kinga Júlia írt utószót. „A könyvben szereplő helyek, tények és személyek valóságosak. Nem találtam ki semmit” – szögezi le a hatvanas években már Londonban élő szerző. Mussolini Olaszországára emlékezik, ahol felnőtt, és ahol az otthonuk, a Levi-ház a fasizmus elleni harc egyik fontos erődítménye is volt. Egy regényszerű életrajz arról, mennyire meghatározza egész életünket a történelem. De arról is, hogy mit jelent az összetartozás, a család. (Park Könyvkiadó)

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.