KÖNYVMELLÉKLET - kritika

Régen is rossz volt

Kozák Gyula: Hogy mi ezt túléltük… – Portrévázlatok a Kádár-korszak vezetőiről

Könyv

A Kádár-korszak túlérett periódusában, a diktatórikus rendszer először alig észrevehető, majd egyre gyorsuló bomlása közben már teret kaphattak olyan kutatások is, amelyek a rendszer működésére reflektáltak, néha egyenesen magára a rendszert működtető ipari-gazdasági-pénzügyi elitre koncentrálva.

Ilyen volt a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetében Gazdaságunk szervezeti rendszere címen 1981 és 1984 között zajló, ma már történelmi forrásértékűnek tartott kutatás is. A kritikai társadalomkutatás művelői a késő Kádár-kor gazdasági szervezeti rendszerének megismerését tűzték ki célul, ennek keretében 156, a legkülönbözőbb területeket képviselő gazdasági vezetővel készült oral history interjú. Azaz a kutatók leültek az illetékes elvtársakkal beszélgetni. Az interjúvolók néha a gondolatok szinte teljes hiányával tüntető beszélgetőpartnerekkel készült beszélgetéseket is fontosnak gondolták – és okkal tették!

A kutatás eredményeit, interjúelemzéseket, jellem- és pályarajzokat tartalmazó könyv most, negyven évvel a zárótanulmány megszületése után került először a nyilvánosság elé. „Kozák Gyula könyvét olvasni olyan, mintha egy légmentesen lezárt időkapszulát nyitnánk ki. A kötet a korszak hű pillanatfelvételét őrzi” – fogalmaz Magyar Bálint a könyv bevezető tanulmányában, ahol azt is jelzi, hogy az elemzés módszertanát és értelmezési kereteit a kor cenzurális követelményei sem írták felül; ezért nem jelenhetett meg a kötet a maga idejében, a mégoly sikeres intézményi bemutató és vita után sem.

A könyv kiadásának elhagyása (a bevezető legalábbis ezt sugallja) a kutatókat és a műhelyt féltő akkori intézetvezető, Nyers Rezső óvatosságának volt tulajdonítható, és kapcsolatban volt azzal is, hogy az interjúvolók, tanulmánykészítők között számos ideológiai „disszidens” (mint Vajda Mihály, az akkor már évek óta állástalan filozófus), leendő ellenzéki, sőt ’56-os elítélt (Hegedűs B. András) is helyet kapott. De maga Kozák Gyula is aláírója volt a Václav Havelék szabadon engedését követelő 1979-es ellenzéki petíciónak. Kozák értelmiségi-kutatói szociogramjából, informális szakmai-baráti köréből rekrutált interjúkészítők által megszólaltatott felső vezetők pedig valamennyien érdekes figuráknak tűnnek, legalábbis a mából nézve. A kutatók megpróbálták kategóriákba sorolni a szocialista vezetőtípusokat, leginkább a gazdasági mechanizmus több hullámban kibontakozó (közben rendre megtorpanó, meghátráló) reformjához fűződő viszonyuk alapján. A skála a lelkesen helyeslő reformpioníroktól a reformellenességet is pártszerű blablába csomagoló figurákig terjed. Számos rejtéllyel és megválaszolatlan kérdéssel szembesülhet az olvasó ezekről az életutakról olvasva; a beszédes elhallgatások pedig akár további levéltári kutatásokra is ösztönözhetnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.