Könyv

Amíg áradni bír

Sajó László: hal.doc

  • Svébis Bence
  • 2012. november 13.

Könyv

 


Sajó költészete voltaképpen egyetlen, hatalmas lélegzetvételnyi agónia. Tart, míg a tüdő engedi, amíg a kifújt levegő áradni bír. Legújabb kötetének versei mind formailag, mind tartalmilag elég vegyesek, egyvalami azonban azonos bennük: az elmúlással, a mögöttünk hagyott idővel való szembenézés. Erre utal a - szerintem olcsó poénként kellemetlenkedő - cím is. Kavarog itt a kötetben sokfajta szöveg, balanszírozva szent és profán közt - több szempontból is. Elsősorban szó szerint, amennyiben több vers is bibliai allúziókkal él, vagy éppen a Könyvek könyvének modorát idézi meg, amennyiben a legalantasabb állatok nevében ír egy-egy evangéliumot, a szent szöveg illúziója által avatva üdvössé a profánt. Másrészt ott van a hagyománnyal való bánásmód. Sajó ugyanis szétszereli a kánon rozsdás alkatrészeit, hogy másféleképpen összerakva üzenhessenek valami újat. Ezek a szövegek a frappáns parafrázisoktól az átiratokon át egészen az egy-egy költő soraiból összeállított versig terjednek. De Sajó szeret híres szerzők mögé bújni, sőt úgy tud igazán önmaga lenni, hogy mások hangján szólal meg. A Narancs hasábjain megjelenő írásainak is gyakori visszatérője K. Dezső mint elbeszélő én, jelen kötetben pedig szinte végigleltározza az általános iskolás irodalomkönyv legjavát. Egyik versében (Költők a teraszon) ráadásul egy szanatóriumba zsúfolja a magyar költészet címerállatait. Eközben közéleti, közérzeti líra is található itt, s bár ez a vonal nem jellemzi annyira a kötetet, valójában ott szendereg minden költemény mélyén.

 

Sajó László a mai magyar líra egyik legeredetibb és legszabadabb alakja. Szabad, mert használja és nem alkalmazza a formát, és szabad, mert nem fogadta be igazán a kánon. A periféria számára ideális hely: onnan be lehet látni mindent, mint egy tüdőszanatórium teraszáról.

Könyvpont-L'Harmattan, 2012, 137 oldal, 1900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”