Végre egy jó hír: Tompa Andrea Artisjus-díjas

  • narancs.hu
  • 2014. április 16.

Könyv

Lapunk színikritikusának regénye kapta az elismerést, de a többi díjazotthoz is lesz egy-két szavunk.
„A szerző eredetileg színikritikusként gyűjtött babérokat, de aztán – úgy negyven körül – hirtelen egy nagyívű regénnyel állt elő... s akkor most itt van, nem telt bele három esztendő, itt ragyog előttünk immár második regénye is, ez a furcsa című és még furcsább alcímű remekmű, a Fejtől s lábtól (Kettő orvos Erdélyben)” – írja laudációjában Báthori Csaba, amihez örömmel tesszük hozzá, hogy ezen színikritikák jó része tavaly szeptember óta a Magyar Narancsban jelenik meg. De nemcsak kritikákat, hanem publicisztikákat és interjúkat is közöl nálunk Tompa Andrea – hogy messzebb ne menjünk, a holnapi számban Ascher Tamással beszélget és a Nemzeti Színház nemzetközi fesztiváljának áttekintésére vállalkozik.
Háromszoros hurrá! Éljen Andrea!
A másik három díjazottban remek társaságra találhat szerzőnk. Az Artisjus Irodalmi Nagydíjat idén Pintér Béla kapja, mégpedig ezért a drámakötetért. Pintér Béla és Társulatának legutóbbi, letaglózó előadásáról, a Titkainkról pedig, mit ad Isten, éppen Tompa Andrea írt kritikát.
Takács Zsuzsa

Takács Zsuzsa

Fotó: Valuska Gábor

A tavalyi verseskötetek közül a Tiltott nyelv szerzőjét, Takács Zsuzsát emelte ki a kuratórium. Ha valaki eddig nem olvasott volna Takács Zsuzsát, az saját jól felfogott érdekében álljon neki, most! Ha még mindig nem érez elég késztetést, olvassa el ezt az interjút. Mi szóltunk. Tavaly októberi irodalmi sikerlistánkon Takács Zsuzsa a 2., Tompa Andrea a 4. helyre futott be, tehát vélhetőleg kritikusaink okos gyülekezetének sincs ellenére a díjosztás irálya.
Havasréti József Szerb Antal-monográfiáját a laudátor, Grecsó Krisztián visszaeső jelleggel remekműnek nevezi – ez már azért valami, nem? Szörnyű mulasztásunkat, mármint hogy eddig nem adtunk hírt e nagyszabású vállalkozásról, jövő heti számunkban egy nagyinterjúval próbáljuk jóvátenni.
Mindenkinek gratulálunk – most már nincs más dolgunk, mint olvasni és olvasni.
Részletek a díjról, laudációk és életrajzok itt. Díjátadó április 23-án 17 órakor, az Artisjus székházában.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.